| Sara2 a întrebat:

Cum tratez insomnia? Am o lună de când nu dorm. Când vine noaptea parcă e un stres

7 răspunsuri:
| ShaOfHatred a răspuns:

Te înțeleg, noaptea nu pot dormi, am insomnii. Recomand un psiholog. E mai bine să aflii care e cauza insomniilor și să le vindeci de la rădăcină. Să tratezi cauza, nu efectul. Pentru că, crede-mă, proprie experiență, pastilele de somn dau dependență.

| CIaudiu a răspuns:

Fa o consultatie la un medic pentru a vedea cauza problemei si pentru a-ti oferi un tratament adecvat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am câțiva ani

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

De câțiva ani *

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil e un simptom al depresiei sau al anxietății, scapi de anxietate si depresia, scapi și de insomnie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
S-a întâmplat ceva acum o lună, care ar putea avea legătură cu apariția insomniei?
Ce gânduri sunt asociate cu apariția insomniei?
De multe ori, insomnia de adormire apare tocmai atunci când încercăm să adormim. Apoi, din cauză că nu adormim, ne frustrăm și atunci cu greu mai apare somnul.
Îți recomand niște tehnici de relaxare, ca de exemplu tehnica Schultz, pe care să o realizezi înainte de culcare.
În primul rând, ține minte că în pat nu trebuie să faci alte activități în afara de dormit. Nu lucrezi, nu scrii, nu mănânci.
În al doilea rând, este recomandat ca înainte cu cel puțin 1 oră înainte de culcare, să nu utilizezi telefonul sau alte aparate cu ecran, întrucât luminozitatea acestora îți afectează apariția somnolenței.
În al treilea rând, ai putea să încerci să citești înainte de culcare. Ai putea, de asemenea, să încerci metoda paradoxală, și anume să NU încerci să dormi. De exemplu, începi să citești o carte (de preferat una care îți place) și își propui să citești cât mai mult și, implicit, să nu adormi prea repede.
O altă tehnică este să te prefaci că dormi. Poate te amuză, dar simplul fapt că stai în pat și spui că dormi chiar te va ajuta să adormi.

| gritt a răspuns:

Sex.