| vlad1000 a întrebat:

Cum vă dati seama intre un ban fals si unul adevarat?

Răspuns Câştigător
| 1PtToti a răspuns:

Toate bancnotele au elemente de siguranta. Cu cat sunt de vlaoare mai mare, cu atat au mai multe elemente din astea. Uite o lista cu ele pentru toate bancnotele de la noi: http://www.bnro.ro/......-3766.aspx Una falsificata e putin probabil ca le va avea pe toate. Majoritatea falsurilor se pot depista imediat daca le compari cu o bancnota reala, pentru ca imediat se simte altfel, se vad diferente de grosime, culoare, etc. Falsurile cu adevarat reusite sunt mai rare. Oricum, daca suspectezi o bancnota de fals, mai bine nu o accepti, sau mergi la prima banca sa o verifice. Daca cel care vrea sa ti-o dea va fi reticent in legatura cu drumul pana la banca, e deja foarte suspect.

5 răspunsuri:
| Ţepeşu a răspuns:

Merg la curve si daca imi accepta banii, inseamna ca... nea, tot mi-i ia.

| չﻨгﻪรէﻨĸ a răspuns:

Intrebi un falsificator de bani care e diferenta.

| Lightsnow a răspuns:

Il duci la politie sau ii verifici greutatea.

| LittleLiar a răspuns:

Pai daca e vorba de bancnote, difera hartia din care sunt facute, dar nu e prea usor sa remarci diferenta.