| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna un prieten adevarat pentru voi si cum va dati seama cand l-ati gasit?

5 răspunsuri:
| lovegirl15 a răspuns:

Pentru mine,prietenul adevarat este un prieten care nu iti intoarce spatele niciodata,este langa tine si la bine,si la rau,si cand esti vesel,si cand esti suparat.
Un prieten adevarat,te sustine intotdeauna in deciziile pe care le faci,si nu te judeca atunci cand faci un pas gresit.
E persoana care rade cu tine,nu de tine.
E persoana care stie sa te asculte neconditionat,chiar daca,problemele tale o/il plictisesc sau sunt lipsite de importanta.
Un prieten adevarat nu te tradeaza,nu e egoist, cedeaza mereu, chiar daca poate, are dreptate.
Deci, prietenul adevarat e cel care e langa tine mereu si care te va sustine intotdeauna

| Danielita a răspuns:

Un prieten adevarat este o persoana greu de gasit. Majoritatea prietenilor sunt falsi, deci nu trebuie sa te increzi in toti.
Un prieten adevarat este acela care, atunci cand toti te lasa balta, el iti este alaturi. Este cel care iti spune ca tu poti cand chiar si tu crezi ca numai poti. Este acea persoana care sti ca indiferent ce problema ai poti apela la ea, si ea te va ajuta.
Dar inainte de a avea pretentia ca cineva sa iti fie prieten adevarat, trebuie sa ii fi tu prieten adevarat.
Eu una mi-am dat seama in timp ca am un prieten adevarat.O persoana cu care chiar daca m-am certat, la cateva ore m-am impacat, si care mi-a ramas mereu alaturi, de la gradinita pana acum.

| Măriucaaaaaaa a răspuns (pentru Danielita):

Ce norocoasa esti sad.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand o sa intalnesc asa ceva am sa te anunt.

| rEfrEsH21 a răspuns:

Prietenul adevărat e cel care nu te judecă,
E cel care ştie cine-ţi aduce lacrimile şi cine-ţi pictează zâmbetul.
E cel care e alături de tine în cele mai bune momente şi în cele mai oribile coşmaruri.
E acel care atunci când eşti trist, ştie să-ţi facă lacrimile să sece.
Cel ce nu te abandonează nicicând,
Ce-ţi face aripile să crească,
Care crede în tine înaintea nimănui.
E acela care-ţi spune adevărul indiferent cât de dur ar fi, pentru că urmează să te vindece şi să-ţi dea umărul sau.
Prietenul adevărat e o persoană care nu te lasă, nu te abandonează, nu te trădează. Nu e trufaş ori egoist. Răbdător şi iubitor. Sfătuitor şi mereu lângă tine.
Asa ar trebui sa fie un prieten adevarat.happy