| 1234568807 a întrebat:

Cum vedeti revenirea lui Trump la casa alba in cazul in care se va intampla? Credeti ca ar fi mai bine si din punct de vedere a razboaielor?

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E simplu.
Câștigă Trump o să avem o Rusie foarte puternica vecina la granița

| 1234568807 explică (pentru suntserios):

Si asta e un lucru bun? laughing

| 1234568807 explică (pentru suntserios):

Bine de fapt nu cred ca e neaparat pericol pentru noi avand in vedere ca si polonia care e un dusman mare al rusiei e vecin cu ea si au trait linistiti

| progressivewimp a răspuns (pentru suntserios):

Toate conflictele globale s-au intamplat sub administratia lui biden, voi leftistii inca aveti cosmaruri cu trump si acum la 4 ani de cand nu mai e in casa alba.
VOTE BLUE, NO MATTER THE IQ

| suntserios a răspuns (pentru 1234568807):

Normal că nu e lucru bun, cine a zis asa ceva.

Și de când are Polonia granița cu Rusia? Nu luam în considerare Kaliningrad

| suntserios a răspuns (pentru progressivewimp):

Tu ți ai făcut cont să îl pupi in c.ur pe Trump. Deja a inceput treabă trompetelor rusești în an electoral? Cu cât se plătește un post prorus in 2024?

| Simpatic a răspuns:

Sa speram ca nu se intoarce, nu de alta dar este ca si cum ar iesi Diana Sosoaca presedinte la noi
Si nu, nu cred ca Trump are el puterea singur chiar si ca presedinte al SUA (ipotetic) de a incheia razboiul din Ucraina...altfel decat daca ar taie ajutorul acordat armatei ucrainiene, adica nu ar mai da bani si armament si Ucraina ar pierde lupta!
In rest s-a laudat degeaba ca el ar incheia conflictul ruso-ucrainean imediat daca ar fi presedinte, nu are el niciun cuvant de spus in fata tovarasului Putin, tovaras care in afara de faptul ca este un om foarte rau, nemilos este si un orgolios, un om care nu accepta el sfaturi sau ordine de la cineva, este un adevarat "tar"

| 1234568807 explică (pentru Simpatic):

Eu din ce am inteles acei bani pentru ajutorul ucrainei nu sunt chiar pentru ce ar trebui lumea de rand sa creada, sunt interese in acel razboi, ineterse de imbogatire

| Simpatic a răspuns (pentru 1234568807):

Pai clar ca exista interese, iti dai seama ca daca ele nu ar exista guvernul SUA nu ar avea motive sa intervina...de fapt ei castiga din razboaie, sua din asta traiesc! vezi si la noi ce interese are NATO sau UE de exemplu, ne protejeaza 'ne survoleaza', dar ne iau banii ca la fraieri non stop prin tot felul de fortari catre achizitii care mai de care mai scumpe, cand suntem "fortati"sa cumparam tancuri, cand avioane, cand elicoptere cand nave militare de lupta happy
si bineinteles ca niciodata nu avem destule...pai cred si eu cand interesul unor fabricanti este de a isi vinde armele si echipamentele militare

| mODIN a răspuns:

Strict dpdv al razboaielor, administratia Trump a fost una excelenta. Si-au retras trupele din toate zonele unde nu aveau ce cauta, lucru pentru care am foarte mult respecte.

De asemenea, a impus tuturor tarilor NATO sa respecte prevederile conform carora 2% din PIB trebuie alocat armatei.

Pe langa asta, deja din 2016 mi se parea ca miscarile progresiviste, woke, liberale etc. au mult prea multa putere. In 2024 deja e absolut patetic ce ideologii extremiste au ajuns sa fie acceptate in Vest si in SUA mai ales. Trump in mod specific e un bufon, nu am cum sa-l numesc altfel. Dar orice Republican mi se pare o optiune mai buna decat orice Democrat, in momentul de fata.

| StoicAnalysis a răspuns:

Din ce am auzit, cica Trump nu ar fi de acord cu ajutorul pentru ucrainieni si daca ar fi sa iasa la putere si sa taie sprijinul militar, ar fi un avantaj foarte mare pentru rusi. Si noi restul tarilor din UE am fi nevoiti sa contribuim mai mult pentru a putea preveni avansul militar rusesc. Cum ar fi trimiterea resurselor militar-umane si financiare catre ucrainieni obligatoriu. Asta ar fi una din cauze.

| 1234568807 explică (pentru StoicAnalysis):

Trump e prieten cu Putin si de aia e asa nerabdator Putin sa ajunga Trump la putere sa isi duca planurile la capat

| Răpităînnori a răspuns:

Ferească sfântu. Ăla e un debil.