| al3csa a întrebat:

Cum vi se par manelele? Eu cred ca nu au nici un pic de cultura..., si cred ca mai bine azc muzicaa usoara si straina ca poate mai inveti engleza? As vrea sa aflu si parerea voastra despre manele si manelisti?

28 răspunsuri:
Janina
| Janina a răspuns:

Ce sa zic, maneaua e manea si e egala cu incultura si cu kitsch-ul
prostie si circ pe bani, pentru ca oamenii platesc pentru a le cumpara rahaturile

| Dara a răspuns:

Nu-mi plac manelele deloc! Asa zisii "lalaciosi" ( ca nu le poti spune cantareti), nu au deloc voce, iar versurile sunt un esec. Predomina materialismul si lipsa de bun gust. Iar la noi, la romani, astea sunt doua lucruri care "prind". De aici si numarul mare de oameni care asculta manele.
Am fost surprinsa sa constat ca oameni de la care aveam oarece asteptari, asculta manele! Dar asta e! Trebuie sa respectam si sa acceptam ca fiecare are gusturile sale - care nu se dicuta!
E groaznic insa, cand esti intr-un mijloc de transport sau la coafor crying si-l asculti pe guta, strigand pe niste ritmuri indoielnice, ca "ma mananca palma stanga...". Asa te mai "cultivi" putin intr-ale manelelor raised eyebrows ce sa spun! :-&

| JustMeFlory a răspuns:

Nu ascult si nu'mi plac!winkingversurile ne duc cu gandul la un grad de incultura ridicat.nu am nimic cu cei care asculta, fiecare asculta ce vrea, dar cei care produc asemenea porcarii ar trebui spanzuratihappy

| LuS[z] a răspuns:

Manelele sunt dovezi de incultura nu reprezinta muzica ci zgomot! n-am nimic cu cei acre asculta dar ar fi cazul sa se reprofileze si sa inceapa sa asculte cu adevarart muzica.

| LuS[z] a răspuns:

Manelele sunt dovezi de incultura nu reprezinta muzica ci zgomot!n-am nimic cu cei acre asculta dar ar fi cazul sa se reprofileze si sa inceapa sa asculte cu adevarart muzica.

| LuS[z] a răspuns:

Manelele sunt dovezi de incultura nu reprezinta muzica ci zgomot!n-am nimic cu cei acre asculta dar ar fi cazul sa se reprofileze si sa inceapa sa asculte cu adevarart muzica.

| selef a răspuns:

Am o parere proasta despre manelisti si muzica lor.

| anonim a răspuns:

@harciog-a avut perfecta dreptate.insa ceea ce am observat eu de atunci si pana acum, este ca nu s-a schimbat nimic in bine, ba din contra, am impresia ca procentajul creste logaritmic.laughing

| greg a răspuns:

Eu nu ascult muzica pentru cultura in general, in afara de muzica religioasa de pe Radio Trinitaswinking Dar rockul are vreo cultura? Cand vad rockeri in Vama Veche cum se dau cap in cap sarind in sus si ascultand muzica si rupti de beti sau drogati imi vine sa vomit direct.Sau houseul are cultura?laughing Nu inteleg, ziceti-mi ce inseamna cultura.Nu sunt manelist dar cateodata o manea 2 parca imi panseaza sufletul.In masina daca am 10 manele pe cele 5 CD`uri e bine. Dar mai terminati cu figurile astea ca nu va plac manelele ca nu stiu ce, la toate petrecerile de la facultati sau licee toata lumea dansa pe unde am fost, probabil printre aia care dansau sunt si din astia care critica asa urat manelele aici, acum.Hai pa

| Princessee a răspuns:

Este cel mai urat si enervant stil de muzica. Eu nu as asculta asa ceva niciodata.

| Zâmbărici a răspuns:

Hmm mie imi plac manelele si asta nu inseamna ca sunt inculta cum au zis unele persoane...si pana la urma fiecare asculta ce gen de muzica vrea si ii place...

| dyanna a răspuns:

Fara manele! versuri tembele... sa mai dispara nu mai sper
cat va mai tine? dar pana cand... sa ne surziti voi rand pe rand?
ce jeluire, ce ragusire! nu mai suport! credeti-ma...
si stiti ce-mi vine? sa-mi ies din fire. va rog frumos, calmati-ma.

cand aud manele-mi vine sa ies cu pusca la tine,
si sa iti imprastii sunetul
Sorinele sti prea bine, ca nu ma mai pot abtine
pe tragaci s-apas cu degetul.
cand manelele tale rasuna iar din parcare,
este clar ca-mi sare tandara
pun bocancii in picioare, mitraliera in spinare,
mergem s-atacam abrazia, hai la lupta in usetia!

eu te urasc cum n-am urat pe nimeni!
tu reprezinti in tara mea ce-i rau in ea!
si subcultura frate nu mai tine...
decat la pro tv cu calinescu si-o manea.

cum vrei tu, mai Florine, sa te mai votam pe tine?
sa manelizezi parlamentul?
n-ar fi mult mai bine sa pun sa te ia pe tine si pe adrian batranu'?
pro tv-ule esti mare, baga cu manele tare
sa-ti creasca mult audienta
dar acum, din intamplare, avem doar o intrebare:
Sorinel ia mai mult ca Esca?
si cat are leafa Andreea?

eu te urasc cum n-am urat pe nimeni!
tu reprezinti in tara mea ce-i rau in ea!
si subcultura frate nu mai tine...
decat la pro tv cu calinescu si-o manea.

cu dedicatie speciala... fara numar, fara numar. solo! pa sistem turbo

rolling on the floor

| MADALINAAAA a răspuns:

Nici eu nu suport manelele! Nu am nimic cu cei care asculta, fiecare cu gusturile lui... dar totusi, toata lumea aculta manele la petreceri, ca la romani merg mai bine. iar discoteci la fel. oriunde te duci, auzi manele.sunt de pros-gust.pe mine, sincer si nu exagerez, ma dezgusta foarte mult! iar melistii.la fel, sau chiar mai mult... Mie muzica straina imi transmite stari pozitve, ma simt in lumea mea!

| MADALINAAAA a răspuns:

Nici eu nu suport manelele!Nu am nimic cu cei care asculta,fiecare cu gusturile lui...dar totusi,toata lumea aculta manele la petreceri,ca la romani merg mai bine..iar discoteci la fel..oriunde te duci,auzi manele..sunt de pros-gust..pe mine,sincer si nu exagerez,ma dezgusta foarte mult..!!iar melistii..la fel,sau chiar mai mult...Mie muzica straina imi transmite stari pozitve,ma simt in lumea mea!

| AlexMercer a răspuns:

Sunt niste porcarii!

| buburutza a răspuns:

De ce va tot agitati atat cu manelele? Nu va place nu ascultati! Si daca sunteti obligati sa le ascultati norocul vostru.Nu ca mie mi-ar place, dar cei care le canta nu trebuie sa faca si ei un ban?

| alecs_5368 a răspuns:

Ce intelegi prin cuvantul "manele"? iti spun eu:o chestie care polueaza urechile multor persoane...si in nici un caz nu am putea spune acestui cuvant "gen de muzica" pentru ca am jignii reputatia muziciwinking. ce intelegi prin cuvantul "manelisti"? iti spun eu:niste oameni disperatii dupa bani, chinuiti de soarta si lipsiti de talent.nu vreau sa jignesc pe nimeni k exista si exceptii, dar si asa nu inteleg de ce trebuie sa faca gesturile acelea precum:"fara numar" sau altele...adica poate alti oameni nu au ce manca da in fine nu-i putem condamna daca ei au avut noroc asta e... dar sincer fratilor.incercati muzica straina sincer si frumoasa si acum pe bune: du-te u in new york cu manele...sa vedem cam ar reationa aialaughingrolling on the floor pe cand daca te duci ascultand-o p hilary duff sau rihanna sau ciarawinking si nu vreau sa credeti ca ma dau mare dar asta e parerea mea...si cred ca si adevarul

| Yollanda;x a răspuns:

Mah voi nu vedeti ca romanii ajung sa copieze tiganii acum nu mai faci diferenta intre ei ca ne copiati de rupeti numai sa fiti si voi ''smekeri''winking Si in plus ati uitat ca 95% dintre romani sunt prostiti de rromi.asta pentru ca sunteti fraieri saraciilor ce suntetiwinking Eu sunt romanca si pot sa spun ca ador manelele! E genul de muzica pe care il ascult mereu si n-o sa-mi displaca niciodata. Bft allwinking

| dalea a răspuns:

In general nu ascult manele, dar pot spune ca linia melodica la unele suna destul de placut, dar cand auzi versurile te apuca damblaua, cate odata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu le suport, dar am invatat, cu greu, sa respect gusturile diferite ale oamenilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma bucur sa constat, cel putin pana acum, ca TPU nu e un site de manelisti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici eu nu ascult manele dar, cred ca nu sunt persoane inculte cei care le asculta.fiecare cu muzica lui. Spre exemplu Legiuitoarea, este o fata super desteapta care a recunoscut ca asculta manele.(nu o vad inculta). si mai sunt multi, multi altii care asculta acest gen de muzica si sunt persoane "mari"in societate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce vorbiti asa rau despre cultura noastra? Ce credeti ca Lapusneanu n-a avut dreptate cind i-a spus lui Motoc ce i-a spus despre multime?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce-i mai rau la ele e ca poate sa fie cintecul chiar si despre moarte tot se gasesc vreo 2-3 dezbracate sa dantuie ca la un moment dat am exclamat; Doamneee ce moarte sexi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu toata lumea tepoate iubi cum nici tu nu poti iubi pe toti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiati ca au fost inventate de un rrom care se scremea la vc?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer nu suport manelele.sunt oribile ~x( dar cu cei care asculta manele nu am nimic pentru ca am si eu prieteni din astia ...insa cateodata ma enerveaza si ei pentru ca asculta muzica intr-una la telefon sau vorbesc de nu stiu ce concerte (cel mai oribil lucru ...sa te duci la un concert cu manele si sa ii vezi pe aia cum dau din c*r pe acolo :-& )...sau uite o faza tare big grineclaratia unui manelist pentru iubita sa:
Esti frumoasa ca o stele
Tu mi'ai rupt inima'n doi
Toate inimile noastre
Bate pentru tu si noi laughing rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Manelele sunt superi tari