| RAY a întrebat:

Cumpara cineva de aici lucruri defecte sau folosite, le repara apoi le vinde, merita? Se castiga bine?

Ma refer la aparate electronice.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Obiectele fabricate in ultimii ani nu prea mai pot fi depanate, iar valoarea lor de noi, e aproape egala cu valoarea oricarei interventii asupra lor.
Nu mai e ca in anii '90, cand un televizor costa cat o masina noua, iar piesele erau mari, si proeminente, de puteai sa le repari. Acum desfaci un televizor de 800 lei cu dalta si ciocanul (ca majoritatea sunt lipite), iar piesele le vezi cu microscopul... E imposibil sa masori sau inlocuiesti ceva, in afara de ecran, si placa in totalitate.

| syriaHotelsWithPool a răspuns:

Sa cumperi aparate si utilaje defecte mi se pare cea mai proasta idee din cate am auzit. Unele, daca nu toate, ar fi imposibil de reparat si pierzi sume enorme.