| StrongHeart a întrebat:

Cunoasteti vreo persoana fara vicii?

21 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Da.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Presupun ca da.

| Celcestietot a răspuns:

Pe mine.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Pe mine laughing. Nu înțeleg adicția. Dar și unii prieteni sunt la fel, unii dintre ei nu au fumat o țigară în viața lor, consumă alcool de 2 ori pe an când e sărbătoare etc.

| gemeni6226 a răspuns:

Nu cel putin de dulciuri si cafea orice femeie e dependenta am vrut sa spun pe mama dar si ea bea cafea si ii place dulcele.

| Ineys a răspuns:

Eu.

| CleanHeart a răspuns:

Pe mine
Nu beau
Nu fumez
Nu am nici un viciu periculos pentru sanatate.

| StrongHeart explică (pentru CleanHeart):

Cand am citit comentariul mi-a venit in minte gluma aia :
Eu nu beau, nu fumez, nu vorbesc urat, ma culc la 11 si ma trezesc la 7, dar odata si odata tot ies eu din puscarie.

| CleanHeart a răspuns (pentru StrongHeart):

Ai nimerit bine!
Nu vorbesc urat, dorm la 11 seara si ma trezesc la 7 dimineata laughing
Si nu, nu-s in puscarie, sunt o fata rara, hai sa nu laud singura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Evident. Este vorba despre fosta mea prietenă cea mai bună, care în prezent e măritată. E o fată cum rar mai găseşti, cuminte, empatică,! fără nici un viciu!, ascultătoare, blândă.

| Dandinelle a răspuns:

Fiecare are cate o fixatie anume. in universitate am aflat de vorba asta: suma viciilor este o constanta. multi avem vicii comune, acceptate sau semiacceptate de societate: fumat, baut alcool, cafea, energizante, nurofen si paracetamol etc. De aia avem impresia ca nu avem vicii. Cunosc oameni care nu folosesc droguri grele (gen tras pe nas diferite amfetamine sau benzodiazepine etc) dar cele acceptate de societate. In concluzie, nu cred ca exista om fara vicii cu adevarat dar si lucrez in domeniul unde se discuta la ordinea zilei despre adictii, vicii, si ce acceptam in rutina zilnica. Dupa defenitia ta de viciu, da cunosc oameni care nu ar avea vicii

| StrongHeart explică (pentru Dandinelle):

Aia care trag pe nas benzodiazepine deja sunt alta mancare de peste.
Vorbesc de lucruri banale tigari, alcool, bauturi acidulate.

| Dandinelle a răspuns (pentru StrongHeart):

Nu de tras pe nas, dar pur si simplu stiu ei ca pot trai doar cu xanax, ca asa le-a zis medicul, si se mai intreaba de ce se simt legume si se bat cu pumnul in piept ca ei nu au o adictie, dar fara doza aia de pastiluta de xanax, diazepam nu se simt bine sau cred ca nu functioneaza bine. La fel de gravi ii consider pe aia care iau pumnul de vitamine si medicamente pe zi doar pentru ca s-au consultat cu un medic acum 10 ani. Sau mai rau: ma doare stomacul dar am dicarbocalm, sau am paracetamolul in caz de orice ca deh...corpul nu e in stare sa se bustina nu?
Cunosc doar copii fara nici un fel de viciu.

| StrongHeart explică (pentru Dandinelle):

E interesant ce spui, exact ce spunea Dr Phil ca de multe ori pacientii nu au nevoie de pastile, dar doctorii se grabesc sa le prescrie cat mai multe retete tratand simptomele nu si cauza problemei.
https://www.youtube.com/watch?v=M0ahw_gf8Vw&ab_channel=JREClips

| Dana2103 a răspuns:

Da si nu.
Da, cunosc persoane cu vicii si nu, fara vicii nu. Au cel putin comportamentale

| MaryMaria333 a răspuns:

Ar veni maica'mea? Ea bea numai rar la ocazii, are 51 de ani aproape si ultima tigara o pufait'o la 20, rar de tot, din cate mi-o zis.

| Curious2 a răspuns:

Buna, ce intelegi prin " vicii "?

| StrongHeart explică (pentru Curious2):

Tigari,alcool,droguri,cafea,coca cola, energizante in general ma refer la substante, nu stat la televizor sau gaming sau altceva.

| tup3u a răspuns:

Eu încerc să renunț la majoritatea, m-am lăsat de fumat și recent de băut, cafeaua nu mai merge fără țigară dar nici nu poți să bei numa apă.

| StrongHeart explică (pentru tup3u):

Foarte bine ai facut.Si eu am facut la fel cu tigarile si alcoolul ca nu imi aduceau nimic bun.Te contrazic,cafeaua merge si simpla,dar te-ai obisnuit tu sa ai tigara la cafea.
Pe langa apa, poti sa bei ceai/limonada/sirop sau alte chestii care sa inlocuiasca lipsa altor bauturi.
Tine-te de chestia asta(cu tigarile cel putin)ca poti oricand sa cazi iar in acest viciu, eu m-am lasat si apucat de n ori pana m-am lasat de tot, nu sunt bune de nimic, decat sa iti distruga sanatatea.Numai bine!