| anonim_4396 a întrebat:

Daca am avut mai multe certuri acumulate pe parcursul a doi ani cu doi prieteni (care sunt si cuplu)...credeti ca i-a facut sa se indeparteze de mine? Trebuie sa recunosc ca niciodata nu am tinut cont de ce cuvinte arunc,nu m-am mai gandit daca dor sau nu, am fost destul de rautacioasa. Si de ceva timp (cred ca din vara anului trecut) ma trateaza cu indiferenta. Am aflat de curand ca pentru ei le sunt indiferenta desi acum ceva timp eram foarte apropiati. Nu imi mai scriu, daca le scriu eu si incerc sa ma apropii de ei simt o oarecare raceala, raspund cat se poate de detasat. Nu stiu cum sa ma apropii de ei. Ultima cearta urata am avut-o prin noiembrie si am crezut ca se va rezolva de la sine dar aparent...am vazut poze cand erau cu inca doua-trei persoane din cercul nostru de prieteni la unul dintre ei acasa si pe mine nu m-au chemat..si m-am simtit oribil. Si afara cand ieseam simteam ca e o conversatie fortata, se simtea raceala. Uneori nici nu prea vorbeau cu ceilalti amici cat timp eram eu prin zona. Cand cineva este indiferent pentru alta persoana inseamna ca nu le mai pasa? Ce pot face?

7 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

Certurile distanțeaza oamenii
Cred ca ar trebui sa îți cauți alți prieteni dacă va certați des
Pai încerca să te vorbești cu ei, poate va împăcati
Deși eu nu a-și pierde tipul cu persoane cu care ma cert, și mai au și o atitudine rece.

| Ellzzz a răspuns (pentru SilentRain):

Ne am certat acum 7 luni dar cearta a ramas ca in pom. Vorbim destul de formal si strict sa zic. Cand iesim imi cam ignora existenta

| SilentRain a răspuns (pentru Ellzzz):

Se pare ca sunt cam dușmănoși, ai incercat sa le spui ca îți pare rău pentru ce ai zis? Vezi reacția lor, poate nu îți sunt chiar asa prietenii
De ce nu îți cauți alți prietenii?

| Ellzzz a răspuns (pentru SilentRain):

Nu am incercat sa le zic. De la mine a pornit ultima cearta oricum. Ma gandesc ca s-au saturat de atatea certuri, poate de aceea le sunt indiferenta

| SilentRain a răspuns (pentru Ellzzz):

Pai dacă ai zis chesti urate despre eii, și va certați mereu e normal sa se sature de asa ceva
Vorbește totuși cu eii, poate sunt de treaba și va împăcati

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Si de ce vrei sa te împaci cu ei? Nu mai ai cu cine te certa? Eu nu m-am certat cu nimeni niciodată. Chiar si atunci când cineva mi-a făcut rău. Dar asta nu înseamnă ca pe cei ce îmi fac rău ii doresc de prieteni.

| Ellzzz a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Pentru ca au fost si momente dragute..si pentru ca imi pasa