| anonim_4396 a întrebat:

Daca animalele pot fii ucise pentru siguranta omului, de ce oamenii nu sunt ucisi pentru siguranta animalelor?

15 răspunsuri:
| eliaclodia a răspuns:

Asa se spune ca pentru siguranta omului. Tot ce face rau specia motiveaza ca de frica, ca pentru supravietuire, dar cine a analizat situatia exact cum este ea? Daca maine unii oameni ar ajunge mai mici, mai slabi, mai grei in miscare, mai sugari si neputinciosi atunci ar avea pretentia nu doar sa fie exterminat tot ce il infricoseaza in regnul animal si vegetal, dar ar sabota si pe cei care au devenit mai mari, mai puternici.
Unii oameni sunt atat de deviati incat ucid alte specii din fobia igienei, din fobia de peisaje dezolante, care ar include mate slabe sau tomberoane cu soricei. Si totul e o minciuna, o iluzie, un pretext pentru a ascunde si autoascunde involutia.

| Dariusuu a răspuns:

Buna intrebare.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Pentru ca inca se aplica legea celui mai tare-sau a celui mai abil.

| Vans a răspuns:

Pentru că oamenii se cred superioare animalelor.

| DyNo a răspuns:

Deoarece animalele nu ar constiinta, omul da, iar asta il face superior. Omul este mult mia complex decat un animal, iar viata unui om, valoreaza mai mult pentru alti oameni, decat valoreaza viata unui animal pentru alti oameni.

| anonim_4396 explică (pentru DyNo):

Daca un leu omoara un copil, acel leu este ucis, pentru ca reprezinta un potential pericol, daca a facut-o odata, o va face din nou. Daca un om omoara un pui de leu, nu exista nici-o zarva, nu e nimic iesit din comun. Daca suntem superiori nu inseamna ca avem dreptul sa luam viata cuiva, chiar daca e doar un animal. Si sa fim sinceri, leul nu poate sa se duca la supermarket, sau la piata sa-si ia de-ale gurii...

| Woodenpints91 a răspuns (pentru anonim_4396):

După ce-am citit asta, îmi doresc să văd cum un om este sfâşiat de lei.

| DyNo a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti voi reproduce o parte din comentariul meu anterior.
Omul este mult mia complex decat un animal, iar viata unui om, valoreaza mai mult pentru alti oameni, decat valoreaza viata unui animal pentru alti oameni.

| Vix999 a răspuns:

Pentru ca asta este lantul trofic ...asa cum leul de exemplu este pradatorul gazelelor ..noi suntem pradatorii lor.
Fiecare vietuitoare are pradatori naturali doar ca pentru ca mintea umana este mai complexa, noi am reusit sa fim pradatori universali happy

| TheBirdOfTheHermes a răspuns:

Foarte bună întrebarea!
Așa suntem noi oamenii, credem că viața noastră este mult mai importantă decât cea a unui patruped.

Răspuns utilizator avertizat
| UbesKcerealele a răspuns:

Oamenii se considera superiori animalelor sar nu constinentizeaza ca de fapt o mare parte din animale sunt fiinte foarte inteligente poate chiar mai inteligente decat unii oameni eu sincer cred ca oamenii reperezinta un pericol mia mare pentru animale decat animalele pentru oameni