| PsyhoChild a întrebat:

Doar eu nu suport veganii?
Mi se par niste lunatici care incearca "sa protejeze" animalele pe cand ei nu fac absolut nimic.
Dupa parerea mea ei se cred animale cand spun ca animalele au aceleasi drepturi ca oamenii.
Daca animalele aveau constiinta asa cum spun ei nu mai ajungeau sa fie ucise. Pnm cum sa omori un porc care vorbeste cu tine si cere indurare.Nu este acelasi lucru.
Veganismul este o boala psihica care trebuie distrusa din mintile oamenilor.
Doar azi ce m-am contrazis cu vreo 3 vegani.Eu le explicam ca sunt ucise animale si din cauza plantelor pe care le mananca ei, deoarece ele sunt crescute pe terenuri unde vietuiau animale odata si au fost nevoite sa plece de acolo din cauza terenurilor agricole. Apoi au inceput sa ma injure toti 3 ca la usa cortului fara niciun argument.Prea multa comparare a animalelor cu oamenii.Animalele in natura nu sunt toate vegane.Un rechin ar manca fara nicio ezitare un om, asa ca de ce sa nu-i mancam si noi pe ei? Comunitatea vegana mi se pare mai mult un cult decat o comunitate in sine.
Voi ce credeti?
PS:daca esti vegan dai scroll mai jos si nu comenta ca ma apuca dracii

17 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Sunt și vegani cretini, am dat peste unii care nu aveau de fapt nimic de-a face cu valorile pe care veganismul ar trebui să le promoveze. Prin agresivitatea dusă la extrem față de cei care nu sunt vegani sau chiar alți vegani care sunt la început de drum sau pur și simplu îi dau altă definiție, fiind mai permisivi sau perfecționiști.
Dacă cineva e vegan nu mă face nici pe mine să vreau neaparat să îi fiu prieten, pentru că e doar un aspect, și de suprafață, în ce privește personalitatea lui, caracterul. Nu aș putea fi prieten cu toți veganii. Dar veganismul în adevăratul sens al cuvântului, cum vreau să fiu eu și cum sunt alți vegani pe care îi admir și mi i-am făcut prieteni sau sper urmează, veganismul ăsta e o chestie foarte complexă. Sunt unii vegani care fac asta mai mult pentru alimentație și încă nu au o înțelegere asupra vieții care să le permită să ducă acest stil de viață într-un mod armonios. Cei care îmi plac mie fac acest pas către veganism ca un pas intermediar și nicidecum de început, pentru că vorbim de oameni care deja se preocupă de bunăstarea lor și a semenilor prin tot felul de acțiuni de voluntariat: reciclare, educare, sprijin moral, diplomație. Acolo vorbim deja de un echilibru interior care trece o nouă frontieră.
În altă ordine de idei însă simplul fapt că e cineva vegan să te deranjeze denotă faptul că ai probleme tu. Nu e plăcut să te agaseze cineva să faci ceva dacă nu simți nevoia și ai tot dreptul să îi bagi pledoaria în curr dacă nu e cerută și îi spui clar să plimbe ursu (deși ar fi fain să o faci într-un mod cât de cât diplomat, unii înțeleg fără să apelezi la injurii sau alt fel de agresivitate).
Uscături sunt peste tot și când vorbim de culturi ia în considerare că orice simplă preferință te poate face cultist. Dacă în mod obsesiv îți spui că nu știu ce fel de bere sau suc sau mâncare e bună și continui să apelezi la ele mult mai des față la alte chestii tot un fel de cultism se cheamă și aia. Diferența o face dacă știi când e cazul să le sugerezi și altora treaba asta și cum o faci într-un mod inteligent în care să nu ți-i faci dușmani. Eu unul și cred că destui alți vegani care coordonează diverse acțiuni spre popularizarea acestei tendințe, zic eu, pozitive și nu doar pentru animale, urmărim informarea, ca oamenii să acționeze conștient. Dacă o persoană e dispusă să afle ce vrem să îi transmitem și totuși nu alege să facă vreo schimbare e tot dreptul ei. La fel cum și dacă nu e dispusă să afle. Deși poate i-ar fi prins bine și i-ar fi plăcut să afle chestii de care nu știa, dacă ar lăsa garda jos. Crede-mă că nu ai dat de veganii care trebuia, sau n-ai făcut suficient efort să îi cunoști cu adevărat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fiecare mananca ce vrea... atat timp cat nu ma forteaza si pe mine sa mananc ce vor ei nu am nicio problema cu nimeni

| AC4S4 a răspuns:

Eu nu am intalnit niciun vegan pana acum. Dar din cate am inteles, sunt cam aroganti si ne considera pe ceilalti niste criminali. Desigur ca nu sunt toti asa, dar din cate am inteles majoritatea veganilor sunt foarte revoltati vizibil fata de oamenii care mananca si carne si uneori isi inventeaza argumente false (cum ca sunt mai sanatosi decat cei ce mananca carne). Eu cred ca daca un om mananca din toate (carne si vegetale) cu limita, este mult mai sanatos decat unul care este pe extreme (doar carne sau doar vegetale).

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Eu ba da, macar beam mult suc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite ce zice o gaina oarecare:
https://i.imgur.com/RYY6yhQ.jpg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu suport fanaticii de niciun fel

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inca nu am cunoscut un vegan normal la cap, neagresiv, care sa-si vada de salata lui. Veganii au o reputatie de rahat pentru ca o merita. Singurul mod de a aduce noi adepti acestei secte de bolnavi este prin manipulare si trauma. Dadusem de o pagina pe Facebook care punea zilnic poze si video-uri cu animale torturate. Mai multe femei se plangeau pe acolo ca (,) copiii lor mici au vazut din greseala acele video-uri si acum vomita cand aud de carte. Eu sunt fana slanina, mananc la fiecare masa, dar n-as putea sa ma uit la un asemenea video, insa ei pot sa le share-uiasca si sa tortureze psihic alti oameni ca sa faca un,, bine'' unor animale. Practic, ii doare in gaura de oameni, animalele la putere. Nu e normal si asemenea jigodii ar trebui sa infunde puscaria. N-ai cum sa distrugi boala asta, e tot mai raspandita. Au ajuns sa-si tina si cainii la dieta. Inainte urmaream niste youtuberi pentru ca ma socau cat de agresivi puteau sa fie - Sorsha (asta e robot, efectiv nu clipea cand vorbea, nu are pic de viata in ea), Vegan Gains, Free Lee the banana girl... tot felul de tampiti, care din pacate au primit prea multa atentie si i-au tampit si pe altii. Mai de mult eram toleranta, puteam sa discut cu ei, dar acum nu ii mai suport, prea multa negativitate si agresivitate, chiar zilele trecute aveam o poza cu mine si pisica mea la profil pe Facebook si era o discutie despre mancare pe un grup, apare o maimuta din asta, nu stiu ce recomandasem cu pui si face:
- Daca vreau sa-ti mananc pisica ma lasi?
- Pofta buna!
Si-a dat trigger rau, m-a injurat, dat block etc.
Am patit 100 de faze cu cazuti din astia in cap, asa ca nu ma intereseaza niciun reply vegan mersi.

| EcceHomo a răspuns:

Nu-i suporți fiindcă eşti prost!
E viața lor, alegerea lor.Ți-a băgat vreun vegan sparanghelul pe gât în timp ce tu te gândeai la vreo lebădă?

| PsyhoChild explică (pentru EcceHomo):

Da. Mi s-a intamplat sa stau la o terasa si sa mananc o friptura cu prietena mea si a venit o femeie cu copilul ei(cred ca avea sub 10 ani baiatul) si a inceput sa-mi spuna baiatul ca de ce mananc o fiinta care odata traia si se bucura de viata, si ca sunt NESIMTIT deoarece mananc pe cineva care nu a avut dreptul sa-si aleaga viata sau nu.In tot acest timp mama lui statea si dadea din cap ca si cum copilul ar fi avut dreptate. Si inainte de a ma face prost uitate in oglinda si dupa vezi cine este adevaratul prost

| Bacemi a răspuns (pentru PsyhoChild):

Aia e o experiență nefericită. Nu aveau niciun drept să procedeze așa. Mama aia face o treabă de rahat în a-și educa plodul.

| EcceHomo a răspuns (pentru PsyhoChild):

M-am uitat în oglindă, de dragul tău mă mai uit incă o dată. Dacă sunt proastă, sunt pentru că aleg să înghit căc@turile tale, nu pentru că spun prostii.Fiindcă a fi prost presupune a lua totul asa cum i se serveşte, fără a fi capabil să prelucreze informația.
Tu, fiindcă ai avut parte de o scenă, ai pus eticheta tuturor veganilor "bolnavi psihic".

| Doja a răspuns:

Veganismul este exact ca fundamentalismul religios agresiv. Nu vorbesc de jainism aici, ci mai degraba de ceva gen islam.

Vor neaparat sa te convinga, vor sa-ti bage tie si copiilor tai pe gat ideologia lor, in timp ce se dezintegreaza fizic si psihic sub ochii tai. Nu de alta dar noi avem nevoie de niste vitamine pe care nu le iei fiind vegan.

Sau mai bine spus, ca sa fii vegan corect trebuie sa dai extrem de multi bani pentru o dieta completa. ca sa compensezi lipsa carnii si produselor animale.

Cel mai toxic este cand veganii forteaza copiii altora sa manance vegan. Se intampla in gradinite "de soi" sa se faca catering vegan fara stiinta parintilor.

| PsyhoChild explică (pentru Doja):

Sau sa isi foloseasca copiii drept argumente

| Xelon a răspuns:

Sunt și omnivori prosti...
Tu ești exemplul perfect happy

| PsyhoChild explică (pentru Xelon):

Iar tu esti exemplul de vegan retardat care incearca sa-i faca pe altii sa manance numai legume

| Xelon a răspuns (pentru PsyhoChild):

Idioțel,culmea ca nu sunt vegan happy
Ești exact ca credincioșii aia prosti care spun ca toți ateii sunt praf sau ca cretinii aia de atei care spun ca toți credincioșii sun praf.
După mintea ta îngusta dacă cineva este vegan automat este si prost.

| AvakinAndrei a răspuns:

Foarte bine ti au facut! sa ucizi animale este un mare pacat! omul isi poate lua hrana si din lapte de migdale si o salata, nu trebuie sa manance carne..saracele animale