| Aldutssss31 a întrebat:

Dacă ar trebui să alegeți între a sta in Bucuresti(sau orașul în care ați stat pana la 20 de ani)cu chirie si sa pierdeți câteva sute de euro numai ca stati acolo sau sa stati in alt oras unde nu platiti chirie ce ati alege? Tinand cont ca dupa ce platiti chiria ati rămâne cu puțini bani...Sunt pusă in această situație și nu stiu ce sa fac.

4 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Problema este că dacă sunteți singură în chirie este foarte scump. Dacă ați avea și alte fete ați împărți cheltuielile. Același lucru s-ar întâmpla dacă ați avea partener.
Referitor la cealaltă parte, a faptului de a vă muta unde nu mai plătiți chirie, aici lucrurile se complică foarte mult dacă este vorba de un bărbat cu care doriți să fiți împreună, dar nu aveți încă o certitudine de viitor.
Iar, dacă este vorba de a vă muta în locuința părintească din o altă localitate, trebuie să priviți zona în asamblu, pentru a vedea dacă puteți avea un viitor acolo. Adică, un serviciu care să vă placă, unde să vă distrați, unde să vă găsiți o pasiune.
Dar, dacă este vorba de dragoste, judecați cu atenție, mai ales dacă nu este nimic sigur că veți deveni un cuplu în acte.
Pasărea din mână, nu o dați pe cea de pe gard.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Stai acolo unde ai jobul mai bun. Nu asa ar avea logica?

| Freya1 a răspuns:

Eu stiu foarte bine cum e sa nu poti sa stai la tine in oras din cauza ca nu ai casa acolo.Stiu cat e de greu sa stai cu chirie dar in ziua de azi e foarte greu. Daca ai posibilitatea si conditiile necesare sa stai in alta parte fara sa plătești chirie fa asta, strânge bani sau fa un credit si ia-ti ceva in orasul natal.

| Celcestietot a răspuns:

Faci ce doresti si ce simti, fiecare oras are avantajul sau. Chiar iti recomand sa iti faci o lista cu avantaje si dezavantaje ale Bucurestiului si iti vei da seama individual de cum trebuie procedat, ca pana la urma parerea ta conteaza cel mai mult, nu a altora, asa ca pune-te pe treaba singurica si planifica cu intelepciune.