| dragos9234 a întrebat:

Daca azi sunt 0 grade si maine va fi de 2 ori mai frig, cate grade vor fi?

Alta intrebare gasita pe net.

Răspuns Câştigător
| CandyHearts a răspuns:

Deci merele nu sunt tot una cu gradele, merele nu pot fi cu -, dar gradele da...pai te gandesti logic daca azi sunt 0 grade si maine va fi mai frig asta inseamna ca va fi sub 0 grade, deci gradele vor fi cu -, si daca va fi de doua ori mai frig atunci va fi -2..nu e clar? in fine daca nu e asa, asta e sad dar intrebarea nu are si raspuns la ea?

20 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

0? 0*2=0?

| vali1985 a răspuns:

0 grade.

| Yusuke16 a răspuns:

V-a fi undeva de la 0 la minus

| SaveTheNature a răspuns:

Matmatic vorbind = 0 grade
Teoretic vorbind - 2 grade.
Sa-ti explic si de ce. Luam pe 0 ca unitate de masura. Acel 0 exista, nu este nul sau inexistent, ca in matematica.
Daca vorbim de temperaturi atunci de 2 ori mai fig inseamna - 2 grade.

| dragos9234 explică (pentru SaveTheNature):

Da-mi tu mie 0 mere, teoretic vorbind.

| CandyHearts a răspuns:

Cred ca PeaceInHeaven are dreptate, sper big grin... adica asa ma gandesc si eu...

| dragos9234 explică (pentru CandyHearts):

Ok dar da-mi tu mie 0 mere, dar sa mi-le dai, nu sa spui ca nu poti da 0 mere pentru ca peaceinheaven spune ca teoretic 0 nu este nul.

| TrendyHedgehog a răspuns (pentru dragos9234):

Cand e vorba de temperatura 0 nu e nul genius :/

| dragos9234 explică (pentru CandyHearts):

Nu am gasit si raspuns la intrebare.

| dragos9234 explică (pentru TrendyHedgehog):

Dar ce este?
La 0 grade apa nici nu ingheata dar nici nu se topeste.

| TrendyHedgehog a răspuns (pentru dragos9234):

Doamne ce nu intelegi? La temperatura se poate vorbi si de numere cu minus in fata.Si exemplul cu merele nu are nicio legatura.Ca eu pot zice ca afara sunt -2 grade dar nu pot zice ca iti dau tie -2 mere :/ intelegi?

| dragos9234 explică (pentru TrendyHedgehog):

Las-o balta, chiar nu intelegi ceea ce vrea sa spun.

| CandyHearts a răspuns (pentru dragos9234):

Deci merele nu sunt tot una cu gradele, merele nu pot fi cu -, dar gradele da...pai te gandesti logic daca azi sunt 0 grade si maine va fi mai frig asta inseamna ca va fi sub 0 grade, deci gradele vor fi cu -, si daca va fi de doua ori mai frig atunci va fi -2..nu e clar? in fine daca nu e asa, asta e sad dar intrebarea nu are si raspuns la ea?

| Teooooooo a răspuns:

0 grade Celsius= 32 grade Fahrenheit.
32/2=16
C=(F-32)/1,8; C= -8,(8)
Vor fi cam - 9 grade C. big grin

| dragos9234 explică (pentru Teooooooo):

happy
Cel mai inteligent raspuns primit.

| Teooooooo a răspuns (pentru dragos9234):

Mersi. thinking

| CezaraCorina a răspuns:

0 grade clar! 2x0= 0!

| dragos9234 explică (pentru CezaraCorina):

Imposibil pentru ca 0 = 0
Deci nu este de 2 ori mai frig
.

| CezaraCorina a răspuns (pentru dragos9234):

Revino-ti! Logica matematica... Asta e raspunsul!

| Alex12345673143 a răspuns:

0 grade celsius= 32 grade farenhaid (nu stiu daca e scris corect)
32:2= 18 grade farenhaid
18 grade farenhaid = 8, 6 grade celsius

| BonnieBennet a răspuns:

1 gradbig grin