| GEORGE5067 a întrebat:

Am vazut de curand pe un sait o intrebare care m-a pus pe ganduri:

Azi sunt 0 grade, daca maine e de 2 ori mai frig, cate grade vor fi maine?

22 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va fi -1 grade. Numai bine!

| mgtow a răspuns:

Asta depinde de soare si clima actuala, in urmatoarele zile va creste putin temperatura dar nu mult si va fi ninsoare dupa ger.

| benny a răspuns:

Cred ca va fi -2 grade

| 0rlando a răspuns:

Asta este o întrebare fără răspuns, frigul neexistând cu adevărat.
Frigul nu este nimic altceva decât absența căldurii, așa cum întunericul nu este decât absența luminii.
Noi folosim un sistem de măsurare a temperaturii bazat pe punctul de îngheț al apei pure, adică zero grade pe scala Celsius. Ceea ce în scala Fahrenheit înseamnă 32 de grade.
Mai există scala Kelvin, cea reală, unde zero grade este temperatura cea mai scăzută posibilă, unde chiar și electronii își încetează activitatea. Zero grade celsius însemnând 273 grade pe scala Kelvin. Acum dă-ți tu seama cât de frig e mâine happy

| Alyra a răspuns:

Bună întrebare!laughing
Uite ce zic eu:
Deci.considerăm 20 de grade temepratura. bună(adică nici frig nici cald)
0=20-20
Ca să fie de 2 ori mai puțin...scădem de două ori mai mult.
20-2*20=-20
Deci,răspunsul meu : -20

| marina28 a răspuns:

Cumva -2?

| Kesha1428 a răspuns:

-4,deoarece daca dai 0-2=-2,dar daca il dublezi vine -4 happy

| rolly3342 a răspuns:

Buna intrebare...iesi maine cu termometrul afara si o sa afli. laughing

| crmr a răspuns:

Intrebarea are mai multe interpretari deci depinde de sist de referinta ex: daca e media zilnica multianuala pentru ziua de azi (e de 5 grade sa zicem) maine vor fi -5 grade; daca e vorba de confortul tau termic (poate de 15 grade) maine vor fi -15

| trafikantu a răspuns:

Care`i site-ul?

| ionutVUVUZELA a răspuns:

0x2=0 mare filozofie

| aFurisit a răspuns:

Minus 2 happy

| Andrei8805 a răspuns:

Matematic vorbind tot 0

| litlledolleioanna a răspuns:

Vor fi -2 grade.aici nu este vb de matematica sa inmultesti 0 cu 2:)))

_________________________
I added cool smileys to this message... if you don't see them go to: http://s.exps.me

| eutunoilafilm a răspuns:

Este o intrebare capcana. Deoarece 0 grade e punctul care desparte cald\rece. Daca sunt 0 grade nu e nici frig nici cald practic.

| cucarachaalien a răspuns:

Frig absolut inseamna 0 kelvin echivalentul a -273 grade Celsius. 0 gr Celsius inseamna 273 Kelvin. 273/2= 136.5 kelvin adica -163 de grade Celsius

| 0rlando a răspuns (pentru cucarachaalien):

Ai fost pe aproape, de fapt ar fi -13, 333 grade Celsius, raportat la scala Fahrenheit.

| aceton a răspuns:

Uita-te la meteo rolling on the floor

| Onutsa_Buburutsa_1994 a răspuns:

Logic ar fi sa fie - 2 grade...

| sandu21 a răspuns:

Simplu.0x2=0))!

| forgottensunrise a răspuns:

2x0 = 0 deci cu apa tot inghetata laughing