| anonim_4396 a întrebat:

Daca bei sa zicem 1 l de ceva cu alcoolemia de 10%, este egal cu a bea 0, 5 litri de ceva cu alcoolemia 20%? Ma refer la procentajul de alcool si procesul prin care ti se urca la creier. Stiu ca influenteaza si alti factori cat de tare te afecteaza dar asa orientativ.

2 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

E cu dus si intors, in teorie berea se absoarbe mai bine din cauza continutului redus de alcool deci, aproape tot alcool-ul ajunge in sange, iar taria e pe invers, insa din cauza ca taria iti baga mult alcool repede, atunci te imbeti mult mai repede

| Alexandrionelu a răspuns:

Teoretic da. Practic cu cât este mai multa apa, efectul alcoolului este mai redus, pentru ca nu te de hidratezi asa de rău.
De aia dacă ai băut prea mult, este bine sa bei apa plata înainte sa te pui la somn, asa nu îți va mai fi atât de rău a 2-a zi. Procedeu testat și cât de cât funcțional.