| Astaeparereamea a întrebat:

Daca Dumnezeul din biblie este a tot stiutor si a tot vazator de ce nu a oprit-o pe Eva sa nu il amageasca pe Adam? Se vede ca sarpele il reprezinta pe Satana si acesta poate fi la fel de puternic ca Dumnezeu daca atunci l-a putut pacalii de a intrat in rai sub infatisare de sarpe, cine v-a dat iubirea carnala, Dumnezeu sau Diavolul?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exact asta a dorit Dumnezeu, pentru a le testa increderea care le-a acordat-o. Din pacate, au cazut in ispita.
Aceasta teorie este una pe cat de simpla, pe atat de greu de inteles laughing. Existenta unui Dumnezeu,, biblic`` imi pune semne de intrebare.

7 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Cand l-a creat pe om, Dumnezeu i-a dat si libertatea de a alege, deci nu putea si nici nu voia sa-i rapeasca Evei acest drept. Iar celor doi le-a urat:"Fiti roditori, inmultiti-va!"Fiindca stia ca Adam, chiar daca a mancat din pomul cunoasterii, nu va apuca sa manance si din cel al nemuririi.

| RaSpUnS.pT.vOi a răspuns:

Aceea a fost o ispita de care Adam nu a putut trece.Credinta lui Adam nu a fost suficient de profunda.
Dumnezeu a lasat si dragostea(sau cum ii spui tu "iubirea carnala") pentru tinerii casatoriti!

| cristi202 a răspuns:

Cind Dumnezeu l-a creat pe om, l-a creat cu capacitatea de a iubi si a fi iubit. Asta o poti vedea zi de zi in viata ta si a celorlalti. Insa, tocmai aceasta capacitate de a iubi pe altcineva sau pe altii trebuie sa fie din proprie initiativa, deci presupune liberul arbitru, vointa libera, alegerea personala sau cum vrei sa ii zici. Ori, daca omul a fost creat sa fie iubit si are astfel posibilitatea de a alege, astfel a aparut posibilitatea de a alege personal, intre a iubi si a nu iubi, intre bine si rau. Astfel, in atotstiinta Sa, Dumnezeu nu a putut face nimic. Desi El ar fi putut face ceva in sensul sa o opreasca pe Eva, fiind atotputernic, aceasta ar fi insemnat sa-si incalce proprile principii. Tu i-ai da cu un ciocan in cap persoanei pe care o iubesti cel mai mult? Desigur ca nu, nu iti sta in caracter, desi acest lucru l-ai putea, fizic vorbind, sa il faci. La fel e si cu Dumnezeu, nu a putut opri ce El a lasat sa fie liber sa actioneze. Si nu Eva l-a amegit pe Adam, Biblia nu spune asta, ci doar ca i-a dat sa manince, eu cred ca Adam a luat de buna-voie pentru ca sa impartaseasca, din dragoste, situatia in care se afla Eva. Dar aceasta e doar o presupozitie a mea. Biblia spune doar ca i-a dat sa manince, atit.

| zorialbi a răspuns:

Satana nu a fost niciodata si nu poate fi mai puternic decat Dumnezeu! Dumnezeu ingaduie ca el sa ne ispiteasca uneori pentru a ne pune la incercare, sau cu alte scopuri, depinde (El stie). Legat de iubire, Dumnezeu binecuvinteaza si relatia trupeasca, dar numai dintre soti (uniti prin Taina Cununiei) si cu scopul de naste prunci (nu doar pentru placerea trupeasca si cu intelegerea intre soti de a evita prin diferite mijloace nasterea de copii).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si calul ce facea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt atee nu ma imbarliga cu lucruri expiratelaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Voi chiar credeti ca Dumnezeul de care se vorveste in Bible este cel adevarat? Biblia a fost scrisa si rescrisa de oameni, daca Dumnezeu chiar si-ar fi spus cuvantul, ar trebui sa fi fost ceva mult mai extraodinar, mai puternic. Chiar credeti ca Dumnezeu care a fost in stare sa creeze univesul acesta infinit, ar lasa copii lui pretiosi sa traiasca doar dupa regulile ilogice ale unei amarate de carti? Oamenii au creat religiile pentru ca au nevoie sa creada ca vor trai vesnic, au nevoie de speranta, dar poate dupa ce murim sufletul nostru dispare in neant, iar cand nu va mai ramane nimeni sa-si aminteasca de noi, va fi ca si cum nu am trait niciodata. Oare cati oameni au trait in lumea asta si nimeni nu-i mai stie? Intr-o zi vom fi si noi ca ei.