| RAY a întrebat:

Daca adam si eva aveau acelasi adn de ce avem atatea grupe de sange?

20 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......ate-nu-am/

Daca Adam si Eva ar fi avut grupa de sange A respectiv B, dar genotipuri heterozigote ai putea obtine toate celelalte grupe. Numai ca din moment ce Adam si Eva au fost primii oameni nu aveau cum sa aiba genotipuri heterozihote. Prin urmare e imposibil.

Presupuneri posibile:

Adam avea grupa A homozigot, iar eva B homozigot.

LaLa X LbLb

Generatia 1
LaLb, LaLb, LaLb, LaLb
Obtinem grupa AB

Generatia 2
LaLb X LaLb

LaLa, LaLb, LbLa, LbLb

Obtinem vrupa A, B si AB.

Este evident ca oricat de mult am parcurge rationamentul nu putem obtine grupa O.

Similar in cazul in care Adam are grupa B homozigot si Eva grupa Ahomozigot.

Cazul 2.
Adam are grupa O iar Eva grupa A homozigot.

ll X LaLa

Generatia 1
Lal, Lal, Lal, Lal

Obtinem grupa A heterozigot.

Generatia 2.
Lal X Lal

LaLa, Lal, Lal, ll
Obtinem grupa A si O

Este evident cu nu putem obtine B si Ab indiferent de cat de mult am parcurge rationamentul.

Similar pentru cazul in care Adam are grupa A homozigot iar Eva grupa O

Cazul 3 Adam are grupa O si eva grupa B homozigot.

Generatia 1.
ll X LbLb
Lbl, Lbl, Lbl, Lbl

Obtinem grupa B heterozigot

Generatia 2
Lbl X Lbl

LbLb, Lbl...
Obtinem grupa B so O
Nu putem obtine A si AB
Similar cand adam are B homozigot si eva O.

Si asteasunt toate variantele.

| Jardelin a răspuns (pentru Inferno):

Ce deșteapta e știința asta, cum le știe ea pe toate!

| ArthurKn a răspuns (pentru Jardelin):

E vorba de biologie de clasa a 10-a, dog!

| MskDesign a răspuns:

Cine este Adam si cine este Eva? Ce treaba are evolutia speciei umane cu o carte, numita Biblia? Datorita evolutiei speciei au aparut cartile si nu invers.

| Jardelin a răspuns:

Corect! Daca Adam si Eva erau bruneti si aveau 1, 75 m noi de ce sintem blonzi si avem 1, 80? Iti spun eu de ce: evolutia!

| RAY explică (pentru Jardelin):

Lasa vrajeala jardelin, eu am pus o intrebare serioasa

| Jardelin a răspuns (pentru RAY):

Eu ma gindesc ca in ADN-ul lor erau "trecute" si grupele de singe!

| M?d?0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Imi poti explica ce si cum cu evolutia asta a ta?

| Jardelin a răspuns (pentru M?d?0611):

Glumeam si eu! happy Ai ridicat interdicția?

| M?d?0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Era interesant daca nu era gluma. devil
Nu, nu-i graba. laughing

| M?d?0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Gata, desi e asa fain cu ea. love struck

| Nonameagain a răspuns:

Tu crezi ca toata omenirea se trage doar din aceasta pereche? In acest caz, prin incest, s-ar fi produs consangvinizarea si toti am fi iesit niste idioti. Sau, poate chiar asa este...
Nu, Biblia vorbeste numai de ei doi dar, daca mai citesti din istoriile lumii, din istoriile religiilor, vei vedea ca au fost mai multi oameni.
Asa as putea si eu sa te intreb: Daca toti ne tragem din Adam si Eva, de ce sint atitea rase (umane) pe Pamint? Si nu vorbesc de cei rezultati din incrucisarile raselor ci numai de albi, negri, mongoloizi, evrei (da, ei sint rasa separata, asta fiind data de genomul lor), asiaticii (galbenii), indienii.

| Alexandr a răspuns:

Nu aveau aceealasi adn deoarece ei s-au inmultit... (:

| Lagorúthon a răspuns:

Simplu. Nu au existat aceste doua personaje.

| kissyou a răspuns:

Adam si Eva au fost primii oameni creati insa alaturi de ei au mai fost creati multi alti oameni. Adam si Eva sunt amintiti in Biblie pentru ca noi sa intelegem cum a fost creat omul, ei sunt ca un fel de simbol al creatiei.

| Loominaty a răspuns:

Magie.

| walkeR1 a răspuns:

Pai este un adn care daca il au amandoi parteneri, soti copii pot avea toate grupele sanguine

| RAY explică (pentru walkeR1):

Tu ai facut biologie unde? daca ambi parteneri au acelasi grupa sansguina cum pot avea copii lor alte grupe sanguine? numai vorbesc de rase

| walkeR1 a răspuns (pentru RAY):

laughing Intereseazate tu mai bine

| HUNTERtheist a răspuns:

Da,se poate sa se fi mutat in timp. exact asta sustine si teoria evolutiei, rasa umana si-a modificat ADN-ul(mai bine zis s-a modificat el) in functie de lumea inconjuratoare.