| anonim_4396 a întrebat:

Daca ii refuz cuiva cererea de prietenie pe Facebook ii apare apoi ca ma urmareste. Cum fac sa dezactivez asta?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Poți dezactiva butonul de "Urmărire",
Setări→ Postări publice→ Cine mă poate urmări→ (debifezi "Public" și alegi "Prieteni"),
măcar pentru o perioadă, ori îi blochezi contul. Prin blocare, nu știu dacă faci mare lucru, fiindcă dacă are încă un cont, două (conturi fake), îți va urmări activitatea în continuare.

| Bondarel99 a răspuns (pentru floresdemayo):

Nu știu cum sa ma fac înțeleasă.
Nu e vorba de cineva anume. Am ajuns sa am 2000 de urmăritori pentru ca primesc cereri și eu le șterg (pe cine nu cunosc evident). Adică dacă tu de ex îmi dai cerere și eu dau "șterge" in loc de "confirma" tu o sa fii adăugată la aia 2000 de urmăritori. Și când intri pe profilul meu apare "urmaresti" in dreptul pozei de profil, adică ma urmărești.
Și eu vreau ca atunci când șterg cererile sa nu se mai întâmple așa. E pe undeva o sertare dar nu știu care...
Vreau sa scap de aia 2000 de urmăritori (deși cred ca se poate doar dacă ei anulează urmărirea) și sa nu ma mai urmărească nimeni pentru ca e aiurea sa urmărești pe cineva pe care nu îl cunosti.

| floresdemayo a răspuns (pentru Bondarel99):

Poți face așa cum ți-am zis mai sus, și probabil că odată cu dezactivarea opțiunii de urmărire, se anulează și urmăritorii (mă refer inclusiv și la persoanele care îți urmăresc deja activitatea pe Facebook)

| Bondarel99 a răspuns (pentru floresdemayo):

Multumesc!

| floresdemayo a răspuns (pentru Bondarel99):

Cu drag. Vezi dacă îți reușește (după schimbarea setărilor, verifici dacă numele lor se mai găsește în lista "urmăritorilor". De fapt, nici lista n-ar mai trebui să existe).

| Bondarel99 a răspuns (pentru floresdemayo):

Super. Nu se mai găsesc nicaieri.

| RAY a răspuns (pentru Bondarel99):

Wow 2000 de urmăritori esti vedete albinuto, asa dulce esti

12 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Lucrul asta se intampla pentru ca ai activata optiunea de urmarire. Cat timp e activata aceasta optiune nu poti interzice nimanui sa te urmareasca. Poate doar daca ii dai block.
Pentru a dezactiva aceasta optiune trebuie sa intri la Setari. Alegi din panoul din stanga "Postari publice" iar la optiunea "Cine ma poate urmari" in loc de "Public" alegi "Prieteni" In acest caz nu te mai urmareste nimeni. Postarile publice vor fi vazute de cei care nu-ti sunt prieteni doar daca iti acceseaza profilul, nu le vor aparea in feed.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca stii exact cine anume atunci Block. Ce sa faci altceva...

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum adica?
Atunci cand primesc o cerere de prietenie, eu dau "delete", apoi cel care mi-a trimis cererea cand se uita pe profilul meu vede "urmaresti" in dreptul meu. Nu stiu cum sa dezactivez aceasta setare pentru ca automat la orice cerere de prietenie stearsa persoana aia se adauga la urmaritori.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu merge sa dezactivezi urmărirea decat daca o faci pentru toata lumea/lista.
Daca e o anumită persoana nu ai ce face decat sa dai Block. In rest asta e politica Facebook, asa de rahat cum e.

| Romanul86 a răspuns:

Eu blochez și apoi deblochez dacă nu îmi place de el/ea și nu vreau să mă urmărească.
Și dacă nu mai vreau să urmăresc și tot îmi apare că urmăresc la fel blochez și apoi deblochez.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Romanul86):

Vorbeam in general, citește răspunsul meu de mai sus.