| GabbyGabriella64 a întrebat:

Daca refuzi cererea de prietenie a cuiva pe Facebook acea persoana va vedea ca i-ai refuzat-o? ii apare ceva notificare?

4 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

II apare ca trebuie sa iti dea din nou add doar daca e la sugestii sau daca il cauti tu

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu va primi notificare!
Dar nici nu cred ca respingerea ta il va afecta "woow" pe celalalt. Multi trimit "cereri" din obișnuință, altii ca sunt interesati de profilul tau, iar altii doar de complezență, pentru a nu te simți singur (daca ai doar cativa prieteni, fiecare nou-venit e intampinat cu un mesaj de tipul :
"X are doar 6 prieteni! Ajuta-l sa gaseasca mai multi! Si te recomandă si altora.
Mi se pare că asa se intampla, pana ai mai multi de 20-25 de prieteni.

Poate vedea, dacă iti caută profilul, iar in loc de "Cerere trimisă", ii apare "Adaugă prieten" (din nou).
Dacă respingi cererea si ii vei da "spam" (de pe PC, stiu ca e posibil, nu stiu daca functioneaza si pe telefon), atunci nu va mai putea sa iti trimita vreodata cerere de prietenie.

Dacă te deranjează "avalanșa" de cereri, poti schimba optiunea de la "Setări", bifezi să poti primi cereri de prietenie doar de la prietenii prietenilor, nu de la toata lumea.

Ori, si mai simplu, ignoră-le cererea. Adică, nici nu accepti, nici nu respingi. happy

| OldSoul a răspuns:

Nu va primi notificare, insa isi poate da seama foarte usor daca-ti viziteaza profilul tau.
Pentru ca va vedea ca nu mai exista solicitarea trimisa.

| Lioana a răspuns:

Notificare nu primește dar daca persoana tine minte ca ti-a trimis cerere si asteapta sa i-o accepti isi va da seama ca i-ai respins-o daca iti viziteaza profilul si nu-i mai apare "cerere trimisa" sau daca nu mai vede cererea in lista lui de cereri.
Daca vrea sa-ti faca din nou cerere nu va putea pentru ca timp de 1 an de la respingere butonul de add din profilul tau va disparea pentru acea persoana.