| ThePrinceOfAllSaiyans a întrebat:

Daca nu ar mai exista armata romana, ce s-ar intampla?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am fi ocupați imediat. Armata implică și trupele de grăniceri.

| Dorotheea21 a răspuns:

Am fi a douazeci si doua tara fara armata, dupa cele douazeci si una care nu mai au. happy
Apoi cred ca alte state sau aliante militare ne'ar apara, asa cum se intampla cu cele 21.

| TristanTzara a răspuns (pentru Dorotheea21):

Cam toate sunt ori micro-națiuni ori țări insulare, strategia asta nu funcționează pentru o țară mare și grasă ca România.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic. Romania este stat nato. Oricum Nato obliga statele sa acorde 2% din Pib pe armata dar legea oricum nu este respectata

| TristanTzara a răspuns:

În primul rând, asta nu s-ar întâmpla niciodată.
Iar dacă cumva, prin ceva scenariu SF s-ar întâmpla: Cel mai probabil am fi forțați să reinstaurăm armata, pentru că suntem membri NATO, dacă nu, probabil ne-ar da afară ăștia din NATO și cine știe ce s-ar întâmpla cu zonele disptate din țara noastră, l-aș vedea pe Viktor Orban, zicând „Cetățenii maghiari sunt neprotejați, așa că ne mutăm armata acolo--și dacă tot suntem aici hai că vă ținem un referendum dacă vreți să vă alăturați Ungariei", asta e strategia Putin-Crimea. Cel mai probabil se lasă cu pierderi teritoriale.