| anonim_4396 a întrebat:

Dacă permisul de port armă nu se eliberează oricui și nu oricum, atunci acei indivizi înarmați care intră în diferite clădiri ca să jefuiască, de unde au arme?
Cum le obțin ei?

Răspuns Câştigător
| mastadont a răspuns:

Le obțin de pe piața neagră sau chiar de pe dark web, Însă cel mai sigur de pe piața neagră pentru că e riscul mai mic să fi prins de poliție, dacă cumperi de pe dark web nu știi nici o dată dacă vine acasă coletul cu ce ai comandat sau vine poliția.
E destul să cunoști o persoană care se ocupă cu chestii ilegale, de acolo întrebi, te interesezi, și până la urmă, dacă umpli cu bani mâinile care trebuie, ajungi să cumperi orice.

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Roza, lasa telenovelele!
La noi nu se jefuiesc banci, se tem "infractorii" de paznici, ca de naiba.
In secunda 2 sunt curentati si cu spray in ochi.
Arme au doar politistii, militarii, si cativa interlopi care nu-s atat de prosti incat sa intre in banca cu ele.

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu vizionez telenovele.winking
Mai uită-te la știri.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

A fost vreun jaf armat recent?

| Mosotti a răspuns:

In sua le obtin de la magazin fara permis, la noi nu vezi jafuri armate decat f rar, si alea intre interlopi, dar nici acolo, ca nici aia nu vor sa se incurce cu parnaie si altele la crime, se feresc si ei.
Ca si la parnaie, ai bani si o duci mai bine, dar tot inchis esti.

Dar si intre interlopi la noi s-ar folosi din alea cu bile de cauciuc, permis pentru ala ia cam oricine daca vrea.

| Hammurabi a răspuns:

La negru.
Crezi că în RO nu există trafic de arme?

| Dismally a răspuns:

Nu cred ca este cineva atat de idiot incat sa foloseasca o arma obtinuta legal la comiterea unei infractiuni. Armele legale sunt inregistrate si poti fi gasit relativ usor daca folosesti una. Cele folosite in jafuri sunt obtinute ilegal.

| tudorvolcano a răspuns:

La noi nu prea se fac jafuri.
La americani se întâmplă mai des, căci nu au restricții la arme, fiecare poate să-și cumpere arme și de la supermarket.

Dacă are cineva arme la noi, le ia probabil din traficul de arme, sau a jefuit o bază militară.