| RosaliaOriginala a întrebat:

Daca Romania este o tara saraca, cum se face ca absolut toti (80%) au cele mai noi iphone-uri, masini scumpe si lista poate continua? De unde credeti ca produc bani?

12 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Tu crezi că asta înseamnă bogăție?
Un telefon și o mașină?

| RosaliaOriginala explică (pentru Hammurabi):

Tu esti individul din poza?

| Hammurabi a răspuns (pentru RosaliaOriginala):

Da. De ce?

| Dismally a răspuns:

La noi sunt multe figuri pe stomacul gol. Vei vedea oameni cu salariu de 1.500 lei cu telefoane de 8.000 sau mai mult, romanii fac credite sa-si ia un telefon mai nou sau un televizor mai mare. Asta e mentalitatea - sa vada ceilalti ca ai bani desi tota lumea stie ca esti vai de steaua ta.

| RoCkKiD a răspuns:

Daca zici de unde ai scos statistica discutam.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E doar ipocrizie. Omul nu e niciodată mulțumit oricât de mult ar avea.

Totuși nu omiteți că și azi ca și ieri, ca mereu, au existat diverse clase sociale, sărace, pătura de mijloc și burghezia (parcă ăștia erau bogații, nu? happy deci și azi vedem toată această grădină cu de toate. Diferența de ieri și de azi, este că aproape și ăla cu casa căzută, un smartphone tot e posibil să aibă și azi nu mai trăiesc chiar ca sclavii de ieri, but nici foarte ok. happy

P.S. e posibil ca azi, sclavii să fie mai mult bogații, decât sclavii de ieri happy.
În trecut regele dacă pierdea, rămânea tot rege prin rang, pierdea cavaleria de obicei și aia era happy azi un bogat dacă pierde tot, devine doar un păduche falit. happy Sunt și cazuri de oameni care au căzut și s-au ridicat la loc, dar rare, dar cei care cad de la înălțimea aia și de obicei cei care simt să încep să piardă, încep și cu corupția, filme pe direcția asta sunt cu grămada, un om ce a simțit decăderea va lupta cu dinții, cu ghearele să nu piardă ce până la urmă prin moștenire sau câștig sau și ceva noroc o avut parte de avere, când simte că se duce în derivă, atacă, iar atacul de multe ori nu este cel mai corect, iar în astfel de situații gândirea i se înegrește.

| AndreeaWTS a răspuns:

N-ai citit bine statisticile. Peste 85% din populație au telefoane de buget cuprinse între 700 - 1200 lei.
Și la mașini la fel. Majoritatea sunt second-hand-uri de maxim 8.000 euro aduse de afară.

| RosaliaOriginala explică (pentru AndreeaWTS):

Scuza-ma dar cum se face ca majoritatea persoanelor pe care le intalnesc au cele mai scumpe telefoane si masini posibile? In Jud Bistrita Nasaud se intampla asta

| Theo94 a răspuns (pentru RosaliaOriginala):

Majoritatea persoanelor pe care le intalnesti tu nu sunt majoritatea persoanelor din Romania si nici majoritatea romanilor nu traiesc in judetul Bistrita Nasaud.

Romania este printre cele mai sarace tari din U.E. dar nu si din lume. In prezent este mai bine ca acum 10 sau 20 de ani, in viitor va fi si mai bine, poate nu vom mai fi printre ultimii din U.E.

| gemeni6226 a răspuns (pentru RosaliaOriginala):

Judetul Bistrita Nasaud este dintre cele mai bogate judete, dar mai ales in sud si in estul tarii sunt multe judete cu oameni foarte saraci.Eu inteleg ca esti tinara dar inainte sa dai cu presupusul documenteaza-te temeinic asupra situatiei intregii tari.Si in orasul in care stau eu sunt foarte multe locuinte noi si cu etaj dar tot la fel de multi oameni stau in blocuri sau in case sarace.Dar de aici nu se poate trage concluzia ca este un oras bogat sau sarac, ci este un oras in care stau foarte multi oameni bogati si dar si mai multi oameni de mijloc sau saraci.

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns (pentru AndreeaWTS):

Vezi ca in Romania daca ai masina de 8k euro esti deja upper class, una e cand ai Opel Astra basit la 1000 euro si alta e cand ai un Audi A5 din 2010 la poarta

| ANAMARIA4373873 a răspuns:

Salut! România nu este o țară relativ săracă, deoarece suntem considerați sa fim mai bogați în alte minerale pe care alte tari nu le au. La fel cum și în alte tari, exista oameni bogați și săraci. Banii circula si de aceea avem oameni bogați. Deasemenea, eu consider ca economia este foarte buna, de ce? Pentru ca la noi se vinde și se cumpara orice fără prea multe întrebări, poate chiar mai ușor ca în US și cam aproape oricine poate reuși dacă are resurse, un plan de marketing bun, o idee buna și un pic de noroc.