| anonim_4396 a întrebat:

Daca se spune ca "frumusetea sta in ochii privitorului" atunci de ce sunt oameni care sunt considerati frumosi/urati de majoritatea oamenilor?
De exemplu cine ar considera-o pe Lizzie Velasquez care a fost numita cea nai urata femeie din lume ca fiind frumoasa? Si de exemplu de ce nu e nimeni care sa spuna ca Antonia e urata si toti spun ca e cea mai frumoasa femeie din Romania?

11 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Lizzie Velasquez are un zimbet de invingatoare. La modul serios vorbesc. Cu adevarat urita e de exemplu Anamaria Prodan. Sau Firea. Sau vaca aia de Olguta. Antonia e BUNA. Cea mai frumoasa femeie din Romania? Ha, ha.

| minrest a răspuns:

Elizabeth Velasquez este frumoasa, pacat ca este chioara, dar ii sta bine chiar si asta, Firea are trasaturi care ar trebui sa o faca macar draguta, dar este urata ca moartea, Antonia este urata, dar poate fi excitanta, strict sexual, ii recunosc asta.

| Clytia a răspuns:

Lizzie Velasquez s-a născut cu o boală extrem de rară, sindromul Marfanoid, deci cred că nu e cazul să facem afirmații în legătură cu frumusețea ei. Cu toate acestea, femeia e un specialist motivațional și a scris și câteva cărți pe care am de gând să le citesc.
Frumusețea e subiectivă. Ea nu se leagă doar de aspectul fizic, ci de tot ce reprezintă o persoană. Consider că degeaba aspectul e frumos, dacă personalitatea și comportamentul lasă de dorit...

| Justme1997 a răspuns:

Astea sunt cazuri extreme, ambele la poluri opuse. Majoritatea oamenilor nu arata nici nici, sunt undeva la mijloc. Era o intrebare acum cateva zile despre Meghan Markle. Mulți zic ca este urâtă deși mie nu imi pare

| Arrakis a răspuns:

Societatea are o anumita influenta in a dicta niste standarde, care pot fi intrunite mai mult sau mai putin de fiecare in parte.

Am dat un search dupa acea Lizzie Velasquez, n-aveam de unde sti cine poate fi. Acuma asta ar fi si ideea, urat pe bune e doar cineva care a suferit ceva traumatisme in accidente sau cineva care s-a nascut cu malformatii.
Frumoasa nu e dupa niciun standard (al societatii). Dar asta n-o face mai putin umana, ori o persoana cu un caracter de nota 10 si probabil o fi mai umana si frumoasa in interior decat multe alte mere rosii frumoase, stralucitoare, dar putrezite pe interior. Dar fizic vorbind, tot hidos arata no matter what. Asta nu inseamna ca nimeni n-ar ajunge sa o placa pe aceasta femeie pentru calitatile ei, nu neaparat pentru fizic (care in mare masura doar ar ajunge ignorat, nu neaparat venerat).

| Plato a răspuns:

Eu spun: Antonia e urâtă. Foarte sincer. Mi se pare banală si ștearsă. Nici nu se pune problema de "cea mai frumoasa din Romania", Doamne fereste.

Ai dat un exemplu stupid cu o femeie bolnavă. Frumusetea e 100% relativa si in ochii privitorului, doar ca există si acele standarde tâmpite de frumusete ale societății.

| mgtow a răspuns:

Nu tine neaparat de ochi conteaza si fizicul

| RAY a răspuns:

Pentru ca suntem ipocriti, daca nu stiai iti reamintesc ca suntem, nu conteaza bani dar ne pierdem viata facand bani,nu conteaza fizicul dar fetele petrec ore intregi in oglinda plus cati bani dau pe cosmetice,coafura, si barbati de ce se barbresc, se parfumeaza,fac baie, merg la sala,slabesc,iti cumpara haine frumoase,oare de ce daca fizicul nu conteaza, ba da conteaza foarte mult, vad eu asta de cand m-am ingrasat cum ma percep oameni, nu sunt paranoic, asta cu cei frumos e relativ depinde, exista frumusete majoritara, faza e ca majoritatea ne alegem parteneri de acelasi valoare ca a noastra, acelasi gandire, cand iubesti fatuca aia va fi ca un fotomodel pentru tine, pe langa fizic conteaza si personalitatea, starea intelectuala, fiananciara a omului, toate conteaza in viata, dar daca stai in zona de confort stagnezi

Răspuns utilizator avertizat
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Omul in general se lasa pacalit de ochiul uman adica de proprii sai ochi. De ce asta? e simplu ochiul uman si in general omul e conceput sa ii placa frumosul dar se pacaleste pe sine pentru ca tu vezi ambalajul dar nu vezi ce e in intriorul acelei persoane https://www.youtube.com/watch?v=ffJdw-m0jQk

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Dupa vorba si privirea din ochi iti dai seama ce fel de om e.