| anonim_4396 a întrebat:

Daca te atasezi repede emotional de persoanele cu care comunici online ce sa faci? Sa eviti socializarea online?

3 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Sincer da! Daca iti face rau e si normal. Mai bine eviti. In general riscul e f mare sa te atasezi de cine nu trebuie, sansele sa dai de cine trebuie sunt destul de mici.
Ori risti ca poate dai de cine trebuie, dar iti asumi suferinta in procente de 90 %, ori nu risti, nu mai suferi, dar si sansa 0 sa dai de cine ar trebui, ma refer doar online, nu pun in real ce e.

| SilentRain a răspuns:

Nu ar trebui sa eviți socializarea online, nu e rău să mai schimbi o vorba cu cineva, decat sa nu ai cu cine sa socializezii
Ar trebui sa încerci sa îți faci și în realitatea câteva cunoștințe
Încearcă sa nu iei prea în serios mediul online, dacă nu ai astaparii de la nimeni atunci nu o sa te atașezi emoțional happy
Ești micuț /mica, dar în viitori o sa înveți cine e de încredere și cine nu, nu te închide în tine doar învață din experientele tale

| DoroteeaH a răspuns:

Nu, în cazul tău nu e sănătos sa faci asta.
Adică lipsa nu îți pare mai grea decât dezamăgirea ocazională?
Probabil te atașezi ușor din cauza relației cu prietenii tăi reali. Ai prieteni pe care te poti baza sigur? Pe care sa-i accepți si sa te accepte? Sper din suflet sa ai.
Iar dacă nu e asa, problema ar putea fi la tine. Ai putea deveni mai sociabil in realitate. Pentru că nu ne putem cunoaște cu adevărat online. Pentru că o prietenie adevărată te ajuta sa nu suferi la o relație oarecare petrecută pe telefon.
Sper că-ți sunt, măcar puțin, de ajutor