| AfumataSunca a întrebat:

Dacă viața este atât de scurtă, de ce pierdem atât de mult timp făcând lucruri care ne displac și, în același timp, făcând atât de puține lucruri care ne plac? DE CE?

Răspuns Câştigător
| Crescent a răspuns:

Pentru ca poate acele lucruri care ne displac sunt populare. Multa lumea incearca sa fie in pas cu ceilalti, chiar daca nu le place atat de mult ceea ce ajung sa faca. Important e sa faci si tu daca face multa lume. De exemplu, mergi cu gasca ta intr-un magazin. Acolo iti atrag atentia doua perechi de pantaloni. Una verde si una rosie. Tie iti place mai mult cea verde, dar cei care sunt langa tine iti spun sa o iei pe cea rosie, pentru ca e mult mai frumoasa decat cealalta. Tu ce faci in situatia asta? Te lasi convins si o iei pe cea rosie, chiar daca tie iti place mai mult cea verde. Nu vrei sa te faci de ras ca sa creada ca nu ai gusturi.
Cam asa e situatia. Am dat un exemplu ciudat, dar sper ca ai inteles ce am vrut sa spun

1 răspuns:
| siriusblack98 a răspuns:

Pentru că ne este teamă de reguli și standarde morale impuse de societate de secole întregi.