| cxxyy a întrebat:

Dacă viața este atât de scurtă, de ce pierdem atât de mult timp făcând lucruri care ne displac și, în același timp, făcând atât de puține lucruri care ne plac?

6 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Nu avem incotro, e simplu.

| mentholinks a răspuns:

Ca e prostia mare, logic.

| siriusblack98 a răspuns:

Pentru ca ne place sa ne-o facem grea unii altora.

| goguPatent a răspuns:

Ce cool ar fi sa sa pice mancare din cer si facturile sa se plateasca singure.

| Andresso a răspuns:

Pentru ca asa e viața, mai ales in ziua de azi, cea pe care o traim noi, suntem condusi de cel rau, cine crezi ca a adus coronavirusul, cel rau.
Mor 160mii de oameni pe zi pe glob iar toata lumea de pe Pamant cu mici exceptii e inchisa in case si nu are voie sa iasa ca vai e coronavirus si mor maxim 5 mii de oameni zilnic de el, dar in lume mor 160 mii de oameni zilnic de alte boli si alte accidente si de bătrânețe. Traim intr-un haos neimaginabil, lumea din ce in ce mai rea, apar din ce in ce maj multe religii fel.de fel, de secte, apar tot feluri de genuri, homosexuali, lesbiene, TOATE acestea sunt lucrarile diavolului pe pământ.
Daca noi nu stim sa ne stapanim pe noi înșine, sa ne îngrijim, ne autodistrugem.

| Andresso a răspuns:

Suntem nemulțumiți de orice si mereu ni se pare ca nu ne ajunge nimic desi avem totul...
Noi spunem ca avansand, descoperind alte planete, nu mai stiu ce, creând o groaza de mașinării si toate cele ca cu ajutorul acestor lucruri ne vom usura viața, insa noi mai mult o complicăm, mai mult ne ducem spre autodistrugere cum am mai zis. In loc sa fim simpli, noi nu, vrem si alta si alta si altceva si ceva mai nou ș.a.m.d
sunt foarte multi factori ce ne fac sa pierdem timpul aiurea facand lucruri ce ne displac.

In fine, asta e parerea mea, asa am inteles-o de la parinti, asa cred si eu din ce am mai trait, dinnce am mai citit/învățat, desi cam asta ar fi adevărul.
E dureros ceea ce se întâmplă in prezent in lume, trebuie sa ne bucuram de viata asa cum ne-a fost data sa fie. Sa traim asa cum stim noi, numai sa nu ne batem joc de ea.