| angelinthedark a întrebat:

Dau fundita...nu prea mai vr sa fiu cu prietenul meu din cauza a mai multor certuri care le-am avut in ultimele 2 zile, el e suparat ca nu am avut incredere in el si ca ma iau dupa vorbe care m-am convins ca nu sunt adevarate, ca am plecat fara sa ii spun o vorba de vreo 2 ori am plecat asa si ca ieri am vr sa plec acs, astea sunt motivele pentru care e el suparat. apoi eu sunt suparata pentru ca cand am mers la el nu prea m-a bagat in seama desi el m-a sunat sa merg ca a zis ca nu poate sta fara mine.Si cand am mers nu a vb cu mine, si sunt foarte suparata ca m-a injurat, era beat si m-a injurat ca era cica nervos si tot el a venit dupa mine. El a zis ca daca numa vede nu poate sta, asa si ieria stat cat a stat fara sa ma sune si tot m-a sunat ca a zis ca pur si simplu nu poate sta asa fara sa fiu langa el.Si sora lui a zis ca pr meu nu rezista sa nu ma sune sa ne vedem, stiu ca ma iubeste dar atunci dc m-a jignit cu injuratura?sad nu mai stiu ce sa cred si ce sa fac, pana la urma cica sa uitam totul si sa fim ca inainte dar eu nu mai pot, as vr sa nu mai fiu cu el dar intr-un fel ma gandesc ca amavut o relatie de milioane pana acu 2 zilecrying, oare sa renunt la el, care e vinovat din cate a-ti citit?

Răspuns Câştigător
| adria1967 a răspuns:

Buna!
Uite eu iti raspund din propria experienta. La mine e vorba de sotul meu, cand eram prieteni era totul ok. Adica dragoste maxima! Dar de cate ori ieseam in oras el era ametit eu eram f. tanara, habar nu aveam dar el isi facea curaj sa-mi spuna tot ce simte, in fine m-a cucerit definitiv! Ne-am casatorit si a inceput calvarul, nu tot timpul dar o data pe luna bea f. mult cu colegii lui, vecini etc si incepea cu scene de gelozie, ma trimitea la maica-mea dupa care venea plangand ca a fost un prost si nu poate trai fara mine! Eu de fiecare data l-am iertat, dar eram trista, nu mai eram cea dinainte de casatorie, in fine i-am cerut dar nu brusc, tot dandu-i exemple cu fapte concrete, sa se lase de baut, bineinteles nu a facut-o de la inceput s-a lasat mai intai de tarie si in final s-a lasat definitiv de alcool. Si-a dat seama ca tot raul venea de la alcool. Cand esti treaz chiar si o greseala care o face partenerul tau o vezi altfel, analizezi si apoi decizi, dar cu alcoolul in cap stia sa arunce, sa injure, etc. Deci sfatul meu este sa pui in balanta faptele bune si cele rele si sa vezi caracterul lui adevarat si daca simti ca el te iubeste si daca dragostea ta nu a scazut merita o sansa. Eu sunt foarte fericita acum de cand nu mai bea deloc, ma intelege in tot ce fac!

2 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Amândoi sunteţi vinovaţi şi ar trebui să recunoaşteţi asta. Mai mult tu, pentru că nu trebuie să asculţi şi să ai încredere în vorbele pe care ţi le spun alte persoane, are dreptate omul să fie supărat, ţi-am spus asta şi la întrebarea cealaltă cu verişoara. Trebuia să vorbeşti cu el calm, nu să plângi. Dar ai avut o reacţie ciudată sincer. Era nervos şi beat din câte am înţeles şi de asta te-a înjurat, e rănit omul şi e normal să reacţioneze urât. Mergi şi vorbeşte cu el, spune-i că-l iubeşti şi că vreţi să fiţi împreună şi să uite de tot ce a fost. El ţi-a spus că te iubeşte prin diferite metode, tu i-ai spus? Arată-i că-l iubeşti şi spune-i că o să ai încredere în el şi ceea ce a fost nu o să se mai repete. Înjurătura era pe baza nervilor şi a băuturii, uită de asta. El ar avea un motiv bun să se despartă de tine, lipsa încrederii, tu nu ai avea, pentru că o înjurătură spusă la beţie e egală cu zero.Baftă!

| cucu :> a răspuns:

Nu te desparti de el sadAr fi pacat mare.
A gresi e omeneste. E adevarat ca te-a jignit si sunt sigura ca te`ai simtit cam rau. Dar nu renunta la el. iar in legatura cu vorbele rele nu le baga in seama, este lumea rea care poate vrea sa va desparta sau pur si simplu este invidioasa pe relatia voastra care si tu ai spus ca e de milioane.
Sterge totul cu buretele si ia`o de la capat happy!
Nu ai nimic de pierdut