| ViolaTM a întrebat:

Dava merg Ca un tehnician optic poate sa îmi citească ochelari? Eu am pierdut reţeta şi am o pereche de ochelari pe care vreau să ştiu exact ce dioptrie am. Cum fac asta?

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Gata, te găsiși să jignești omul! Cursuri de limba română. Puteai să ignori întrebarea sau doar să răspunzi. Iar, dacă nu știi, mai există cuvinte pe tastatură predefinite care se pot afișa pe mesaj atunci când ai un cuvânt nou, iar tastatura nu îl are în memorie!

3 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Da, un tehnician optic poate citi, dar este bine sa dacă au trecut cel puțin 2 ani de la ultimul consult oftalmologic, să îți faci unul din nou. În orașul meu erau și doctori care erau în parteneriat cu câte o firmă și făceau consult gratis. Oricum, un nou consult, e de obicei gratuit, depinde de firmă, dacă achizionezi ochelari?
Succes!

| Violleta2022 a răspuns:

Tu ai nevoie sa-ti verifice ochii, nu sa-ti verifice ochelarii vechi cu care nu mai vezi, iar asta ti-o poate face orice medic sau tehnician de la orice centru oftalmologic.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Se pare ca ai mare nevoie de ochelari, ori cursuri de limba romana.
Daca ai pierdut reteta, du-te din nou la un consult, ca nu e mare branza. Sunt multe clinici care pentru o comanda de ochelari, asigura consultul gratuit.
Oricum la majoritatea persoanelor, dioptriile se schimba in cativa ani.

| romeo78 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Gata, te găsiși să jignești omul! Cursuri de limba română. Puteai să ignori întrebarea sau doar să răspunzi. Iar, dacă nu știi, mai există cuvinte pe tastatură predefinite care se pot afișa pe mesaj atunci când ai un cuvânt nou, iar tastatura nu îl are în memorie!