| Joker3134 a întrebat:

De cand exista parenting cu calm la noi in Romania?

Răspuns Câştigător
| RKBlue a răspuns:

Dintotdeauna.Mereu au existat parinti care isi trateaza copiii cu calm. Diferenta e ca in ultimele 2 secole, s-a observat ca tinerii au rezultate mai bune(in orice tip de activitati) daca sunt tratati cu calm si respect.
Si acum avem parinti care isi bat copiii sau care sunt macar usor violenti.Parintii mei nu au ridicat palma la mine niciodata( tatal meu o data, dar era sa provoc un accident, asa ca... )
In toata lumea(nu glumesc) sunt parinti violenti si calmi.Depinde de nivelul de educatie.Parintii mai educati tind sa-si trateze copiii in moduri mai "umane"(depinde ce intelegi prin uman, dar ma refer la definitia standard) pe cand cei cu educatie redusa tind sa-i trateze intr-un mod mai dur.( nimic nu e batut in cuie, caci poate depinde si de personalitatea parintilor)

Răspuns utilizator avertizat
| RKBlue a răspuns (pentru Joker3134):

In ultimle 2 secole in Vest in special, dar si la noi.

Răspuns utilizator avertizat
| RKBlue a răspuns (pentru Joker3134):

Imagineaza-ti ca locuiai la tara, erau abia cativa ani dupa Al Doilea Raboi Mondial, si nu aveai cea mai fericita situatie financiara.
Erai un copil care se juca impreuna cu cei doi frati ai tai si din greseala, rastorni bancuta pe care se afla farfuriile.Si nu orice farfuri.Toate farfuriile din casa. Cele bune, cele mai putin bune, cele pentru ocazii si cele normale.
Ce ai fi facut?
Ei bine, bunica mea(caci despre ea si fratii mei e vorba) au fugit in sura si au urcat in pod.Au stat acolo cateva ore, pana s-a facut seara.
Cand mama lor a vazut ce au facut i-a cautat si cand i-a gasit in sura i-a rugat sa coboare.Nu au coborat caci erau speriati.I-a rugat sa coboare ca sa nu se imbolnaveasca(era seara, era vremea mai proasta si acolo in sat, cum e in vale, e mereu cu 5-6 grade mai putin decat zonele de la doar 2-3km distanta).
Ei tot n-au coborat.A reusit cu greu sa ii convinga sa coboare si cand au facut-o, ghici ce s-a intamplat.Nimic!
Si-a facut griji pentru ei, nu pentru farfurii.
Chestia e ca nu i-a batut(desi multi parinti poate ca ar fi facut-o).
Niciodata nu a fost o vreme in care toti parintii isi bateau copiii.
E ca povestea celor doi copii si tatal alcolic. Unul a ajuns avocat de succes, altul alcoolic si fara nimic.Intrebati cum au ajuns asa, amandoi au raspuns:"L-am vazut pe tata!"
Acelasi raspuns, semnificatii si urmari diferite.
Asa e si cu bataia. Unii ajung sa o practice, iar altii sa fie impotriva ei.Depinde cat de tare ai suferit din cauza ei, daca ai avut pe cineva alaturi, de personalitatea ta(daca faci fata).
Cu bataia, chiar daca nu are legatura cu parentingul neaparat, iti recomand cartea Raul de Jan Guillou.Este o autobiografie, care cuprinde printre altele si comportamentul uman in legatura cu violenta.
Ca sa inchei(zici ca scriu o epopee) vreau sa spun ca mereu exista exceptii de la regula pentru orice.Orice.In special cand e vorba de oameni, fiindca gandim atat de diferit unii de altii incat ar fi imposibil sa actionam cu totii la fel, sa practicam cu totii aceleasi obiceiuri sau sa facem aceleasi actiuni, cu aceeasi usurinta.

Răspuns utilizator avertizat
| RKBlue a răspuns (pentru Joker3134):

Japonia a fost civilizata mereu.Ei bine, nu mereu, dar de mult timp.
Depinde ce intelegi prin civilizat.
Una din marile reguli(nescrise) in Japonia, e sa nu ii deranjezi pe altii, cat mai posibil.
Nu ai treaba cu altii, nu te contrazici cu altii(chiar daca ai o idee contrara).
Fiecare traieste, intr-un fel, in propria bula.Aceasta atitudine poate parea atat civilizata, cat si necivilizata.Adica as prefera sa am pe cineva care imi spune direct ca ma uraste pentru ceea ce sunt decat pe cineva care se preface ca ma place.Sau,as prefera sa imi spui in fata ca ai o idee opusa decat sa fii de acord cu mine, caci ideea ta poate fi mai buna.
Curatenia, respectul fata de batrani, si altele pot intra tot in sfera de a nu ii deranja pe altii.Fiecare isi face treaba, deci e civilizat.
Finlanda era destul de saraca mai demult, insa a evoluat foarte mult.Sistemul lor de educatie e foarte bun, de aceea e si destul de civilizata.

| RKBlue a răspuns (pentru Joker3134):

O parte da.
Unii oameni se nasc violenti.(mai putini)
Multi ajung sa fie violenti fie din cauza ca sunt prea slabi si repeta ce au invatat fie fiindca poarta o anumita ura in ei(daca vorbim de parinti si copii, e vorba de ura fata de parinti, de multe ori care se revarsa asupra copiilor)

Răspuns utilizator avertizat
10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Există în familiile civilizate şi echilibrate, nu în familiile unde predomină scandalul, ura şi bătaia.