| Joker3134 a întrebat:

De ce acum 40 de ani nu exista parenting cu calm ci cu bataie?

Răspuns Câştigător
| RKBlue a răspuns:

Mentalitatea diferita.
E adevarat ca inca exista destui parinti care isi bat copiii (cel mai gresit lucru pe care il pot face.Ei ar trebui batuti la randul lor...), dar pare ca situatia a devenit mai buna pentru copii.
De ce? Nu stiu exact, dar presupun ca actiunile adultilor difera de cele ale parintilor lor(intr-o masura mai mare) deoarece si-au dat seama ca bataia nu rezolva nimic. Cearta fara sens nu rezolva nimic. Tipatul si urlatul nu rezolva nimic.
Discutatul calm, incercarea de a intelege copiii si alte cateva lucruri ii ajuta pe cei mici sa se dezvolte mai bine.
De asemenea, as putea spune ca e si "moda".
Intotdeauna au existat parinti care nu au fost duri, chiar daca erau mai putini la numar, insa odata cu trecerea timpului s-a pus accentul pe faptul ca educatia nu se face prin bataie.
Tot mai multi au urmat acest exemplu si au vazut ca este bun.

Răspuns utilizator avertizat
| RKBlue a răspuns (pentru Joker3134):

Nici eu.Am mai fost certat uneori, dar niciodata prea tare.Cat sa invat ce e bine si ce nu, ce e periculos si ce nu, etc., dar bataie niciodata.

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru ca erau alte vremuri. Părinții nici nu știau atât de multe ca acum, străzile nu erau atât de sigure, abuzurile nu erau depistate, etc.
Adulții băteau copiii pentru a avea autoritate, nu era ceva chiar greșit. În ziua de azi, copilul are mai multe drepturi decât copilul, iar de prostiile copilului, tot adulții răspund.

| Celcestietot a răspuns:

Nu chiar în orice familie se aplica violența domestică, asta cu bătaia depinde de generație, de perioada timpului în care trăiesc, pentru că fiecare are mentalitatea diferită.