| Joker3134 a întrebat:

Ce parere aveti oare acum 60 de ani erau parinti care isi respectau copiii? Adica gen cum e acum parenting cu calm?

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Erau violenti parintii pe vremuri. Copii nu aveau curajul sa faca smecherii. Acum e tot asa dar mai sant cazuri inverse cand copii isi bat parintii peste tot in lume

| darrio2007 a răspuns:

Da, erau. Dar si copiii isi respectau parintii. Apropo de raspunsul dat de Nameless. Critică doar adultii.

Răspuns utilizator avertizat
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Desigur ca erau. Si si acum sunt calmi.

A, am uitat "gen".

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu toți părinții își băteau copiii. Poate nu din respect ci pentru ca ii iubeau. Biblia spune ca :"Părintele care cruța nuiaua nu își iubește copilul". Adevărul este ca copiii care aveau cei șapte ani de acasă nu dădeau prilej sa fie disciplinați nici de către părinți nici de profesori. Am fost martora, lucrând la școală când o mama a apelat la invatatoarea copilului ei care era in clasa a 4-a sa ii bata copilul pentru ca ea, mama lui il bate destul dar degeaba. Firește ca a refuzat învățătoarea. Am mai fost martora la un incident care a avut loc in școală intre elevi de clasa a 9-a, directorul si dirigintele apelând la politie, aceasta i-a adus la mine in birou si i-a aliniat in fata dulapurilor, si când sa ii dea un dos de palma la primul elev, acesta s-a ferit si a lovit un lacat de la dulap si s-a rănit destul de grav. Au scăpat copiii nepalmuiti. Asta cu puțin timp înainte de Revoluție.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum 60 de ani inca se mai incalca legea cu nonsalanta - copiii erau agresati fizic si verbal de proprii parinti. La scoala aceeasi poveste, niste gunoaie pe post de profesori isi permiteau sa agreseze elevii si politia statea cu mana in c*r.

In prezent, copii poate nu mai sunt agresati fizic cel putin, dar de cand au aparut Facebook, Instagram, Youtube si restul, parintii isi umilesc in public proprii copii.
In ziua de azi adultii au pretentia sa fie tratati dumnezeieste, sa nu clipesti in fata lor, sa fie respectati fara sa isi castige respectul, si ei ce fac?! Isi umilesc copiii! Am vazut pana acum n poze cu copiii nud puse pe net de proprii parinti, si asta numai respect nu e. Nu mai este respectat dreptul copilului la intimitate si viata privata, e jale de cand internetul a ajuns la mana tuturor cretinilor.

Nici nu stiu ce e mai rau, ca in trecut copiii erau agresati sau ca in prezent sunt umiliti in mod public. In orice caz, copiii nu au fost respectati vreodata pe pamantul asta.

Răspuns utilizator avertizat
| Nemessys a răspuns (pentru Joker3134):

Da, profesorii puteau sa își bata elevii, asa era educația atunci.
Acum, cel puțin la liceu nimeni nu mai primește nicio palmă, se pune direct 2 / absent / scăderea notei la purtare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Eu am fost martora acum 2 ani cand un profesor a dat o palma pe spate unui elev. Inca mai sunt cazuri si in ziua de azi...
Bucurati-va cei care faceti scoala online, sunteti mai in siguranta asa.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am terminat la fix și nu am apucat prostia asta.

Răspuns utilizator avertizat
| Nemessys a răspuns (pentru Joker3134):

Nu. Asa era educația de atunci happy
Cred ca după 89, teoretic, ca practic. De prin 2010 s au mai limpezit apele.

Răspuns utilizator avertizat
| Nemessys a răspuns (pentru Joker3134):

Asta era deja prea exagerat. Dar câteva palme tari și tras de par + umilință erau.

Atât timp cât nu curgea sânge sau nu erau răni vizibile erau ok. Copilul dacă ajungea acasă și le povestea la prinți ce i s-a întâmplat era considerat needucat și obligat sa învețe și sa nu mai facă probleme la ore.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@darrio2007, scuze ca nu am criticat si copiii ca sa fie toata lumea chit.

Dar sincer nu am de ce sa ii critic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Părerea mea e că exista și mai multă inflexibilitate pe atunci, deoarece una lume era mai ignorantă decât azi, în plus de asta foloseau mai mult și violența fizică. Ce-i drept, copiii își respectau mai mult părinții și nu aveau atâtea pretenții materialiste de la ei precum copiii din zilele noastre.