| Skarr a întrebat:

De când mă știu am o problema cu vorbitul repede și neclar și mă și bâlbâi. Adică de câteva ori m-am înregistrez nu mă înțeleg nici eu. Pe lângă asta mai am un obicei (câteodată, nu mereu) de a zice un cuvânt sau o frază foarte des, gen intr-o înregistrare am zis un cuvânt de vreo 10 ori in mai puțin de 1 minut. Chestia e că mi se nu mi se pare că vorbesc așa de repede până nu mă aud pe înregistrare. De multe ori trebuie sa repet de câteva ori și să vorbesc mai clar și mai încet că sa înțeleagă cineva. Se întâmplă cel mai des când am multe de zis sau cand sunt excited despre un subiect.
Chestia e că nu merge așa ușor că sa zic de acum nu mai vorbesc repede. Decât dacă mă gândesc constant doar la asta dar uit și mă întorc la vorbit repede mai tarziu.
Ce pot sa fac?

4 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Si eu vorbesc repede de fel si uneori lumea nu intelege ce zic, exact la fel cand am multe de zis si ma pierd in idei, gandesc repede lucrurile si ce am de zis, simt asa ca imi vin din inertie cuvintele. Nu ai ce face, asta e felul tau, doar sa incerci sa vorbesti mai calm, mai usor cat sa se transmita bine mesajul si intonatia.

| Mayhem666 a răspuns:

Si eu am obiceiul sa vorbesc repede si sa ma balbai, dar nu mi-a afectat viata incat sa fac ceva in privinta asta. Probabil cateva lectii de dictie ar fi de folos, dar nu sunt sigur.
Eu mai am tendinta uneori sa vorbesc despre ceva, si sa ma opresc in mijlocul propozitiei si sa incep una noua fara sa o termin pe cea precedenta.

| Skarr explică (pentru Mayhem666):

Nici pe mine nu m-a afectat așa mult dar am întâlnit alți oameni care vorbesc că mine repede și neclar și mi se par enervanți după un timp. Și îmi dau seama că și alți oameni mă văd pe mine la fel.

| Dariaa90 a răspuns:

Dacă pe lângă vb repede apare și bâlbâiala, atunci te-ar putea ajuta un logoped.