| anonim_4396 a întrebat:

De cate ori mancati pe zi, in afara de ciupituri?

Personal mananc 1/zi

24 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

2/zi,max 3. Evit gustările dintre mese. Deci, fără ronțăieli.

| Drimmero a răspuns:

Incerc sa ma tin la 3 mese pe zi, cea mai importanta e prima masa, nu am ore programate pentru mancare, mananc efectiv cand mi-e foame. Doar 1 masa? pai si n-ai probleme?

| Celcestietot a răspuns (pentru Drimmero):

Prima masa este cea dupa care se invarte toata ziua, este baza si trebuie consolidata, ca atare.

| Drimmero a răspuns (pentru Celcestietot):

Ca ziua sa fie ca lumea trebuie inceputa cu o omelta meseriasa, apoi la pranz o shaorma cu de toate, iar seara ceva usor si dupa niste fructe ca sa pacalesti stomacul si cu ceva sanatos.

| Celcestietot a răspuns (pentru Drimmero):

Asa trebuie, dar omleta sa fie cu branza, zic ca merge cel mai bine asa, de tine nu stiu, iar mai pe seara o masa iluzionista, trebuie sa pacalim bine stomacul laughing.

| Drimmero a răspuns (pentru Celcestietot):

Neaparat cu branza sa fie, marar, ceapa, uneori mai bag sunca sau salam taiat cubulete, sta mata in coada la asa omleta, sa fie si din 3-4 oua facuta, acum imi vine sa-mi fac una asa,, a dracu omleta )))

| Celcestietot a răspuns (pentru Drimmero):

Asa cum spui tu, si bune sunt si muraturile la ea, nu crezi happy? Te-a cam ispitit omleta asta, mai Drimmero ((:

| Drimmero a răspuns (pentru Celcestietot):

Normal, cand e vorba de mancare poftesc rapid si a 2-a zi cel tarziu trebuie sa mananc acel ceva ca altfel ma gandesc intr-una la acea mancare.

Ia asculta aici reteta dementa dar buna, sa iei niste lipie de shaorma, faci omleta cum iti place tie, sa fie cat mai consistenta, o pui in lipie, mai adauga eventual niste muraturi si sos daca vrei la alegere, eu as pune ketchup

| Celcestietot a răspuns (pentru Drimmero):

A doua zi incep deja sa te controleze instinctele laughing. Stiu ce zici, mi se mai intampla si mie.

Buna reteta asta, ketchup-ul este preferat in aceasta situatiewinking. Facusem odata ceva de genul, doar ca in loc de omleta era mult piept de pui.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

1 masa pe zi si aia fara supa+ vreo 2-3 ocazii cand bag cafea si placinta/corn cu ciocolata micut imi ajunge.
Cand aveam 10 ani fara sa exagerez mancam de minim 2 ori mai mult poate si 3. Nici nu ma gandesc asa la mancare sa am pofte si chestii de genu.
Dar daca e vorba pot baga cantitati impresionante de mancare in masa/lichide Ieri am baut aproape 2l de lichide in jumat de ora.

| Drimmero a răspuns (pentru Celcestietot):

Am cedat si am facut omleta d-aia meseriasa. Trebuie sa o las mai usor totusi ca bag cam multe prajeli in ultima vreme si nu e ok.

Ce zici tu acolo e shaorma fara cartofi

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e sanatos, trebuie sa mananci echilibrat, 3 mese sau macar 2, fructe, legume, cu lichidele sa nu exagerezi, 2.5,-3 litri pe zi e suficient sa bei.

| Celcestietot a răspuns (pentru Drimmero):

Da' foarte bine asa, sper ca ti-ai calmat pofta. Daca faci si niste miscare fizica poti sa te alimentezi linistit cu niste prajeli sau omleta, cat timp esti sanatos, este permis orice, nu?

Shaorma, dar asa mai pe grabawinking

| Drimmero a răspuns (pentru Celcestietot):

Cica n-ar fi chiar asa de sanatoase prajelile, acum na, daca e sa ne luam dupa zvonuri nimic nu e sanatos

| Celcestietot a răspuns (pentru Drimmero):

Nici aerul care il respiram nu este sanatos, daca ne gandim mai bine. Am eu vreo certitudine ca este ceva sanatos? Nu, nu am, deci nu imi ramane decat sa cred, la fel ca restul. Ce conteaza daca este sanatos sau nu, important este ca datorita conditiilor create ne-am prelungit durata vietii, prin igiena si ALIMENTATIE, chiar si a consumului de prajeli (dar nu exagerat, bineinteles). Bine, la general vorbind, nu trebuie sa bagi in tine de parca ai fi sac fara fund, ca asa cel mai probabil iti vei strica sanatatea, mai ales daca nu faci vreun sport, ceva.

| Drimmero a răspuns (pentru Celcestietot):

Asa e, totul tine de moderatie, pana la urma nimic nu iti face rau de e consumat moderat si cu cap.

| Celcestietot a răspuns (pentru Drimmero):

La fel cum spunea Dumnezeu :,, Sa nu fii desfranat!'' happy

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pe langa ce ai numit ciupituri... cred ca doar o data pe zi.

| Celcestietot a răspuns:

Pot si ca tine sa mananc 1 data pe zi, ori deloc, pot manca si de 5 ori si da, fara ciupituri.

Daca tie iti este bine, minunat asa. Ai idee daca iti iei cele necesare dintr-o masa sau nu? Sunt curios happy.

| RKBlue a răspuns:

De 2 ori pe zi si rar de 3 ori.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acum cu regimul am 4 mese principale si 2 gustari.
Aproape 1500 de calorii, 215g proteine, 145carbo si 75 grasime

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De 3 ori.

| mateisitudor a răspuns:

2 sau 3 ori pe zi, nu am un numar fix. Pe langa cele 2 sau 3 mese, mereu mai merg la bucatarie sau mai mananc ceva, indiferent daca e un mar, o banana sau altceva happy

| EuSuntOmul a răspuns:

De cate ori vad mancare