| anonim_4396 a întrebat:

De ce am mereu o stare constantă de teamă atunci când trebuie să am o conversație cu cineva, mai ales cu persoane noi? Mă simt ca și cum ar urma să fiu batjocorit sau bătut, dar sunt conștient de faptul că nu se va întâmpla asta. Asta mi-a cauzat în timp în a-mi face prieteni și a vorbi cu fetele, care când le văd fug și mă ascund

Răspuns Câştigător
| Together a răspuns:

Anxietate sau fobie sociala, poate din traume avute in adolescenta cu colectivul sau in familie. Subconstientul incearca sa te protejeze, sa suferi cat mai putin in situatiile alea, pentru ca a invatat in trecut ca pot fi periculoase.

E ceva de munca pana schimbi cum simti in situatiile astea, dar se poate.

| anonim_4396 explică (pentru Together):

Trauma e aceea că sunt respinsul clasei încă de la grădiniță. Am incercat de atunci să mă schimb, să fiu mai sociabil dar nu am reușit.

| Together a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum ai incercat?

| anonim_4396 explică (pentru Together):

Prin mai multe feluri. Cum ar fi că am incercat sa fiu mai comunicativ și să vorbesc cu lumea. Am incercat dar vorbeam ce vorbeam și după încheiam orice legătură.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru ca nu ai pic de incredere in tine.

| sierra1 a răspuns:

Lucrează mai intâi la cauzele a ceea ce zici că ești

https://www.tpu.ro/......ici-macar/

| Freya1 a răspuns:

Anxietate sociala.
Poti încerca să vorbești cu un psiholog, sau poți încerca treptat sa te autocontrolezi.
E greu, dar uneori mai trebuie sa mergi și pe "ce o fi o fi".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Probabil suferi de anxietate sau fobie sociala.

| 4evergentleman a răspuns:

Suferi de ceva de nici nici un medic nu te va putea vindeca complet, și anume de tulburare anxioasa!

| Smmo a răspuns:

Multi oameni, daca nu toti au problema asta sa fie luati in deradere de altii, macar uneori. Nu e placut pentru nimeni. Unii reusesc sa treaca peste, altii nu. Depinde si de tinta glumelor, dar si de cat adevar e in ele, poate e ceva ce dispare cu timpul sau poate fi ameliorat, poate nu.
Tu incearca sa nu vorbesti urat cu nimeni, sa nu faci glume proaste, nu fi violent, ajuta pe cine poti daca are nevoie si poti si o sa se apropie si de tine oamenii pe masura ce cresti. Cei care rad azi s-ar putea sa-si dea seama ca au gresit si au facut rau si sa regrete maine, sau peste un timp.
In niciun caz nu trebuie sa iei in serios vorbe de-astea de copii de gradinita, scoala generala si chiar liceu sau alte golaneli. Va trebui sa rezolvi cumva modul in care te-au afectat. Daca nu reusesti singur, vorbeste despre ce ti s-a intamplat cu parintii sau daca preferi cu un psiholog, ca sa vezi si ce parere au altii, sa nu te inchizi in tine si sa poti avea o viata mai buna.