| anonim_4396 a întrebat:

De ce atunci când se naște un copil toată lumea zice "sa va trăiască"? Adică și-ar dori cineva ca acel copil sa moara sau ce? Nu ar fi mai potrivite alte urări?

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este un obicei vechi, in urma cu aproximativ 100 de ani, cam 1 din 3 copii murea pana la 10 ani. Datorita vaccinurilor si a antibioticelor, asta nu se mai intampla, dar nu s-a schimbat si vorba, findca ea a fot valabila mii de ani si lucrurile s-au schimbat doar de putin timp, la scara istoriei

| Bondarel99 a răspuns (pentru Brigaela):

Dar credeți ca e o urare potrivită acum?

| Brigaela a răspuns (pentru Bondarel99):

Este traditionala si si-a pierdut sensul strict, acum e o urare de bine. Nu trebuie sa fim excesivi, limba mai are metafore, nu trebuie toate luate strictu sensu. De exemplu, in engleza zici: brake a leg, cu rol apotropaic, sa aiba noroc. E pacat sa renuntam la o traditie milenara doar fiindca nu avem imaginatie

| RAY a răspuns:

E un mesaj de bine venit pentru acel copil

| T0T a răspuns:

E posibil să moară, ce nu au murit atâția copii? Viața e cel mai mare dar pe care îl au pruncul și părinții lui. Mie mi se pare o urare bine venită.

| Caro34 a răspuns:

Normal ca alte urari ar fi mai bune acum insa asta este ceva ce s-a incetatenit pe la noi si toti l-am preluat asa si transmis din generatie in generatie. Pe timpul, cam cand a aparut obiceiul asta, se murea pe capete de diferite boli si copiii nu ramaneau vii, asa ca li se ura sa traiasca. Ce urma dupa iti poti usor da seama fiindca nu era mare lucru de mancare, darile la stat erau mari, oamenii munceau primitiv pamantul etc. Daca aveai un copil si acesta traia te puteai considera cel mai fericit om! Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E o urare învechită, la primul nostru copil dar si la ceilalti voi ruga prietenii sa nu ne-o faca...

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

De ce se spune "Rest in peace" si nu se spune "Live in peace"?

| WithinShadows00 a răspuns:

Ramane o urare buna intrucat lumea inca moare din alte probleme: sinucideri, accidente (mai ales auto), ghinion de tot felul. Chiar si vreo boala pe care nu o poate duce pe la vreo 20-30 de ani. Orice e posibil daca stai si te gandesti.

E adevarata faza si ca inainte cu 100 de ani se faceau 10 copii si 3-4 mureau. Dar asta nu e singura chestie care tine vorba asta inca in picioare.

Daca ar fi posibila o rectificare: sa fie ferit de primejdii/pericole! astfel va si trai.