| AnaMaria1939399292 a întrebat:

De ce bărbații români sunt atât de pretențioși când vine vorba despre corpul femeii?

Story: De 8-9 luni am venit în România și am lucrat în Franța 6 ani. Corpul unei femei în Franța este făcut drept artă indiferent ca nu ești clepsidră. Toată lumea mă admiră pentru felul în care arătăm și primeam complimente pentru naturalețe și faptul ca nu am intervenții estetice. Aceasta sunt eu: https://imgur.com/a/smWY3z5

De 8-9 luni am venit în România și de fiecare dată când merg la plajă, Therme în momentul de față sunt în centrul atenției, dar nu unul pozitiv. Sunt destul de judecată pentru faptul ca am sânii mici și soldurile pătrățoase.

Să vă zic câteva evenimente care mi s-au întâmplat. Mă duceam cu un colac să mă dau pe topogan și era un grup de băieți care s-au întors spre mine, unul făcând semn și aratandu-ma. Până am ajuns să mă dau pe topogan au tot scos sunete de dezgust "auuuuu, zici ca e șifonier" și alte zbieraturi inutile.
Alt eveniment: mă duceam spre șezlong și un băiat a zis: "am pectoralii mai mari decât tine" și era cu iubita lui care avea silicoanele cat casa.
Când m-am dus la bar să comand ceva erau niște femei tunate din cap până în picioare, aveau și în fund și în sâni, fata ridicată până la urechi cu fire și s-au pus în fața mea, se uitau fix la mine când la ochii mei când la corpul meu și când am încercat să mă dau la o parte și să le depășesc au venit după mine și le-am spus să mă lase în pace și au zis ca sunt strâmbă și să nu mai comentez.

Ultima dată a venit o tipă cu două fete care chițăiau și râdeau ca niște piuitoare (genul acela de ras enervant) și machiate de seară ( la plajă straight face ) și mi-a spus ca, costumul de baie pe care îl port (cel roșu: https://imgur.com/a/smWY3z5 acesta) nu mi se potrivește ca nu am forme și ca sutienul este pentru femeile care au sâni.
O prietenă mi-a spus ca aș fi bombă cu silicoane.
Sunt o persoană care pune la suflet prea mult și mi-aș dori să înțeleg ce aș putea să fac să nu mai fiu în centrul atenției negative? Cat am fost în Franța am fost complimentată ca sunt naturală și aici nivelul țării este cat cel al plasticului sub piele.
De ce pretențiile sunt atât de mari? Ce replici să le dau oamenilor? Stau în București și nu sunt obișnuită cu atâta răutate, trăind în alt mediu. De ce este o jignire/defect să ai sânii mici?

Răspuns Câştigător
| Cavaler001 a răspuns:

Nu mai generaliza, te rog.
Daca ai dat peste niște țărani prosti nu înseamnă că suntem toți așa. Eu consider că ai un corp frumos și sâni la fel. Nu trebuie să ai pepenoaice că să fie frumoși.
Trebuia să le faci plângere celor care te.au insultat ca sa-i pui la punct. Chemi poliția frumos la 112 și faci plângere pentru hartuire și jignire pe loc. Eventual ii și înregistrezi cu telefonul daca nu ai martoriwinking
Unii ți.ar face și s*x o**l și tu te ataci din cauza unor prosti. Wake up!
Altele ar da orice să aibă corpul tau.

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Păi, ce ai lucrat in Franta pana la 23 de ani? De curiozitate.
Daca poza este a ta, arati chiar bine, un corp destul de comun, fara a iesi prea mult in evidenta.
Pacat ca nu te pot vedea si la față.

| MarianWLF a răspuns:

Ai o silueta frumoasa, chiar iti bati capul degeaba, nu uita ca in Romania barfa si invidia sunt pe primele locuri, si tu pui la suflet comentariile unor banali straini, mergi cu incredere ca esti ok.

| RAY a răspuns:

Nu de corp și de fața ta,cel mai important aspect dovedit științific este fața omului, nu corpul, sâni, fundul, absolut toate studiile afirma asta, simetria este principiul frumuseței universal in toată lumea

| Violleta2022 a răspuns:

Urli dupa atentie, asa-i?

Mai ai rabdare pana la vara si poti sa te afisezi pe plaja, ca se va gasi vreunul, care sa te placa asa cum esti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vrei atenție sau de ce pui poze cu tine în chiloți pe un site de copii

| relian a răspuns:

Nu ai spus citi 15 ani ai laughing. adica te duci la plaja, mergi unde spui si oamenii se leaga de aspectul tau? Wow, iar tu ce anume faci? Mi se pare f ciudat ca cineva sa rida de formele tale, si ce mai spui.

Nu mi s-a intamplat sa vad asa ceva nicaeri, nici in Ro nici altundeva. Daca tu spui ca eeste real ce povestesti, de ce nu ai mers acolo la administratorii acelui loc si sa relcami pe respectivele persoane.
Asa ceva nu poate cineva sa procedeze, daca mergi si spui acolo ce se intijpla, aia trebuie sal dea afara pe respectivu sau pe respectivii daca is mai multi.

Pe de alta parte nu vad ce te intereseaza pe tine parerea unor necunoscuti, de felul in care arati tu.
Odata nu ar trebuie sa ceri parerea nimanuik pe de alta parte daca careva se ia de tine, faci cum am spus mai sus.

Referito la poza ce o arati, unde nu ar fi toate femeile asa laughing adica arati f bine, eu cred ca glumesti, ori ai pus intrebarea gresit.

Daca poza aia sau in acea poza esti tu, sincer nu vad de ce tiai face probleme.
Fii mai serioasa, nu sta la povesti cu necunoscuti, iar cand cineva ride de tine, reclama, cere sa fie dati afara din acel spatiu.

Ce dracu o mai ajuns si tara asta laughing Aici la mine, poti arata oricum, nu se leaga absolut nimeni de aspectul tau fizic, nu se leaga absolut nimeni de cum esti imbracat.Nu fluiera nimeni pe strada dupa tine indiferent cum arati.
Romanii vad, asta daca spui adevarat ce povestesti, sau timpit de tot.Dar de vina este sistemul si oamenii, ca nu reclamati, ca nu luati masuri.

| VoidEternal a răspuns:

In locuri de fițe unde sunt toate reciclatele și augmentatele normal că se uita lumea strâmb.

Dar poate ai auzit de vorba aia. Câinii latră, ursul trece.

Anyway, mi se pare că pui prea mare preț pe ce crede lumea despre tine și că vrei o idee prea mult să fii admirată și complimentată. Altfel poate nu ai mai frecventa locurile gen Therme. Ok, unora nu le place cum arăți. Așa, și? E așa de important pentru tine să le curgă balele unor străini după tine? Grow up.

| LordCristobal a răspuns:

Sincer nu esti urata deloc, te-as face gagica mea.
Multi romani sunt tarani mitocani asa ca nu pune la suflet toate rautatile penibile.

| RAY a răspuns (pentru LordCristobal):

Nu îți arată fața ceea ce e aiurea

| iulia0514 a răspuns:

Nu vad de ce te deranjează ce spun oamenii, important este să-ți placa ți-e cum arăți nu altora! Îți vând un pont atitudinea contează foarte multwinking

| anonimulll12345 a răspuns:

In Romania atat barbatii cat si femeile sunt mai pretentioase deoarece totul e pe bani, Iar cand ii vorba sa spargi bani pe o femeie multi barbati prefera fetele de top pe principiul ca nu dai bani pe un produs defect - la fel nu spargi bani pe una care nu e de top. In strainatate cuplurile se formeaza pe iubire si sentimente, caracter unde aspectul fizic conteaza mai putin.