| yonutz63991 a întrebat:

De ce cand cascam il facem pe cel de langa noi sa faca la fel?

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Atunci cand cineva este atent la tine si ii convine de ce spui sau ce faci, apare instinctul copilariei, acela de "maimuta vede, maimuta face"
Atunci cand sunt mici, copiii vad lucruri care li se par interesante si incearca sa imite.Pe asta se bazeaza evolutia speciilor, iar la om acest instinct e foarte dezvoltat, pentru ca e mult mai usor sa faci un nod asa cum vezi la mama, decat sa inventezi singur un nod.
Asa ca daca tu stai de vorva cu cineva sau pur si simplu stai cu cineva care te considera o companie placuta, instinctul imitarii il face pe acela sa repete ce faci tu.
De exemplu daca stai pe o banca cu cineva, discuti aprins o treaba si pui picior peste picior, si continui discutia, vei observa ca la fel, va pune picior peste picior

| yonutz63991 explică (pentru valentingb):

Mi-a fost foarte de ajutor!

1 răspuns: