| AlexDorinel a întrebat:

De ce copiii din ziua de azi de 14-18 ani sunt asa golănei/golani?

Pe vremuri se bătea mingea afara acum fumeaza în spatele blocului, se duc la fast food, hai ca știți voi ce zic eu

10 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Fumatul si mancatul de la fast-food ii face golani? Inainte se fuma de la 12 ani. Pe vremuri se batea mingea, dar pe vremuri nici nu era tehnologia de acum, sa nu uitam ca telefoanele noastre pe atunci erau niste caramizi de le puneai la casa daca se spargea una, sa nu vorbim de PC ca nu toti aveam, de internet nici nu zic ca erai deja 'bogat'. Daca prindeam si noi tehnologia de acum atunci, garantez ca si noi eram la fel probabil, adica eram prinsi in altele. Inainte nici nu erau atat de multe fast-food-uri, gaseai un MC in centrul orasului si aia era, acum gasesti shaormerie aproape la fiecare colt de bloc in oras si un MC in fiecare cartier.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pentru ca pe vremuri nu erau asa multe tigari happy

Pe scurt, pentru ca inainte nu erau asa multe influente "negative" asupra omului in general, acum informatia, fie buna fie rea, fie nefiltrata, se gaseste peste tot.

| LPCTSTR a răspuns:

Nu exista un de ce, ci cine si cum, iar asta are destul de multe variabile: accesul la prea multa tehnologie, prea mult timp; parinti ultra-permisivi, tendinte globale si, daca e s-o luam, este mana insetatilor de bani, tinta lor fiind copii.

Răspuns utilizator avertizat
| LPCTSTR a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu, dar nu este problema mea ce intelegi tu prin "tendinte globale", pentru care eu faceam referinta la influenta lor asupra plozilor romani, caci presupun ca nu locuiesc in vreo tara asiatica ca sa stiu cum e acolo.

| Dismally a răspuns:

Lasa ca si eu fumam si faceam tot felul de "nefacute" pe la 14 ani, pe vremurile alea cand se batea mingea in spatele blocului. Nu este mare diferenta, inca in multe situatii noi eram cu mult mai rai...

| ShaOfHatred a răspuns:

Băăăă, cam și noi făceam chestiile astea. Doar că noi aveam în același timp și respect și bun-simț când era cazul. Acum problema e că se cred prea sus decât sunt ei de fapt și își uită locul. Dar mno, știi cum e cu "ăștia micii" (:

| eckblume a răspuns:

Nu-i mare diferenta intre vremurile de atunci si acum.
Nu sunt toti golanasi, dar vor sa aiba atitudinea asta fiindca e "cool". Sunt tot felul de modele sociale in social media. Unii iau modelele negative...
Cand aveam 7 ani stiam ca trebuie sa ma feresc de "gasca" de golani din spatele blocului. Nu se luau de cei mici, dar erau teribilisti. Au spart toate geamurile de la o centrala, lasau seringile pe jos, cutii de bere si faceau galagie noaptea.
Uite, eu cu prietenii mei cand aveam intre 9 si 12 ani am furat scaunele si mesele de la discoteca de langa bloc. Le-am pus in mijlocul parcarii ca sa ne jucam de-a magazinul. Au venit oamenii de la discoteca in cautarea meselor si ne-au gasit jucandu-ne. Le-am zis ca nu era nimeni si le-am luat laughing Ne-au lasat sa ne jucam, oameni de treaba.
Nazdravaniile se fac indiferent de an. Noi foloseam scarile de bloc drept poarta de fotbal. Niciun vecin nu era de acord fiindca eram foarte galagiosi. Acum nu putem spune ca eram golanasi din cauza galagiei, ci doar niste copii energici. Nu aveam tehnologie ca acum si e mai bine. Cine stie ce tampenii faceam si ramaneau inregistrate.

| Vasile2003 a răspuns:

Se dau "șmecheri". Stiu genul de persoane la care te referi ...acesti "cocalari" asta au văzut la alții și asta fac și ei...e singurul mod prin care cred ei ca pot arăta " ce pot ". Numai bine!

| Ștefaniq a răspuns:

Și înainte era fix la fel.