| WhatheWow a întrebat:

De ce credeti ca au disparut dinozaurii? O sa va rog sa-mi spuneti ce ginditi voi si nu ceea ce se scrie.

Răspuns Câştigător
| ByaNca26 a răspuns:

Ei bine asa cum un om are de trait un anumit timp asa si dinozaurii au trait la timpul lor. se spune ca din dinozauri au evoluat mai departe animalele si asa au devenit pe cale de disparitie. la fel ca si pasarea dod, mamutul, porumbelul calator. s.a. asa si dinozaurii au disparut. spre exemplu tehnologia din zilele noastre: acum zeci de ani copii mergeau la scoala cu ghiozdane din carton. acum mergem bine merci cu genti, rucsacuri bine lucrate... spre exemplu acum ursul panda este si el pe cale de disparitie. asa se intampla cu orice. sper ca te-am convins. funda?

| WhatheWow explică (pentru ByaNca26):

Aici vorbim de disparitia unei specii care a dominat intreg uscatul.

| ByaNca26 a răspuns (pentru WhatheWow):

Eu am scris doar parerea mea despre disparitia animalelor. primesc funda?

| WhatheWow explică (pentru ByaNca26):

Da ai dreptate ca au evoluat ( asta oarecum ) dar ce a determinat aceasta evolutie? Trebuie sa existe un motiv destul de intemeiat!

| ByaNca26 a răspuns (pentru WhatheWow):

Ei bine asta a fost sa fie.

| WhatheWow explică (pentru ByaNca26):

Urita fatalitate!

| ByaNca26 a răspuns (pentru WhatheWow):

La ce te referi?

| WhatheWow explică (pentru ByaNca26):

Pai, la asta a fost sa fie!

31 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Sf Gheorghe l-a omorat pe ultimul.

| RAY a răspuns:

Vulcani plus acel asteorid = moarte

| Wøodenpints a răspuns:

La fel ca orice chestie care apare, trebuie să şi dispară.
La fel ca şi urşii panda, care ar trebui să dispară în scurtă vreme, au dispărut şi dinozaurii. Pentru că pe vremea aia nu erau oameni cu cap pătrat care nu lăsau natura să funcţioneze aşa cum trebuie.

| Darkmagic a răspuns:

Inteleg ca nu doresti raspunsul cu asteroidul care a "decupat" Golful Mexic acum aproximativ 60 de milioane de ani... big grin
Ok.
In cazul asta... dinozaurii au disparut ca sa faca loc aparitiei noastre. happy
E daca vrei, un "accident" fericit, altfel specia umana nu ar fi supravietuit impartind planeta cu dinozaurii...din motive lesne de inteles. happy

| WhatheWow explică (pentru Darkmagic):

Cunosc bine raspunsul cu asteroidul insa i-mi cam lasa unele intrebari. Iar in ce priveste a doua parte a raspunsului tau, nu ca mi-ar parea rau ca au disparut dinozaurii (chiar imi place carnea de pui ) dar totusi ceea ce a dus la disparitia lor ne poate fi fatal si noua ca specie?

| Darkmagic a răspuns (pentru WhatheWow):

Ce le-a facut lor felul, nu ne mai poate fi noua fatal pentru ca am devenit suficient de "tehnologici" incat sa putem anihila un asteroid sau sa-i modificam din timp traiectoria.

| WhatheWow explică (pentru Darkmagic):

Chiar ai credinta asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au vrut sa se imbrace cu bermude si au nimerit in triunghiul bermudelor...
sau au auzit ca in atlantida e mancare si s-au dus acolo...cum vreti dv

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au trait 165 milioane de ani, apoi deh, era si vremea. le-au cazut niste meteoriti in cap si a disparut vegetatia cu care se hraneau dinozaurii ierbivori, apoi au murit ei ca nu au mai avut ce manca si mai apoi au murit carnivorii ca nu au mai avut ce manca.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Si apoi am aparut noi care mancam orice, chiar si cand suntem cu burta plina la refuz tot mai mancam, c.cat verbal.:-p

| SmokeyEye a răspuns:

Pamantul era candva inconjurat de un Glob de gheata. Pe Terra nu a plouat pana cand acel glob a fost lovit de un corp extraterestru(probabil asteroid, cometa) si a inceput sa se topeasca invelisul Terrei. Atunci a avut loc potopul. Aerul pe pamant era altfel, sub efectul de sera. Dinozaurii aveau caile nazale foarte mici. Din cauza presiunii aerului, au murit asfixiati toti.

| WhatheWow explică (pentru SmokeyEye):

Si pasarile cum au mai aparut? caci s-a demonstrat stiintific ca sint descendentii dinozaurilor?

| SmokeyEye a răspuns (pentru WhatheWow):

Arheopterix e un animal care face trecerea de la reptile la pasari. Aveau sistemul respirator mai dezvoltat pentru ca puteau zbura iar la inaltime aerul era mai rarefiat dar totusi trebuiau sa respire, asa ca s-au adaptat.Doar nu crezi ca pasarile vor disparea in caz de potoplaughing

| WhatheWow explică (pentru SmokeyEye):

Conform teoriei dupa impact dezastrul a tinut multe luni pina ce cenusa si praful sa dispara iar atmosfera a fost incendiara la impact; nu cred ca au fi putut supravietui.

spara din atmosfera. Crezi ca acesti dinozauri zburatori puteau rezista atita timp in aer, nemaispunindu-ti ca atmofera a fost incendiara la impact.

| SmokeyEye a răspuns (pentru WhatheWow):

Ai fi surprins cate mii de km zboara o pasare cand migreaza, fara pauze. Chiar crezi ca pe TPU, unde e plin de minori care cauta rezolvare la temele pentru acasa, vei gasi raspunsuri alternative, inteligente, la intrebarea ta? Iti pot recomanda niste carti daca vrei, mai utile decat niste pareri. Sau daca doar voiai sa te amuzi de niste raspunsuri ale unor oameni pe care ii crezi slab documentati, ia zi-ne tu de ce crezi ca au disparut?

| WhatheWow explică (pentru SmokeyEye):

Am sa-ti raspund tot cu o intrebare : ar trebui sa am un raspuns de moment ce eu am pus intrebarea?

| SmokeyEye a răspuns (pentru WhatheWow):

Pari a fi"domnul stie tot" comentezi raspunsuri incepand cu" Conform teoriei..." de parca toti am sti acea teorie. Si ai mai zis mai sus, citez" Cunosc bine raspunsul cu asteroidul insa i-mi cam lasa unele intrebari" Deci, ar trebui sa ai si tu un raspuns, chiar daca tu ai pus intrebarea.

| WhatheWow explică (pentru SmokeyEye):

Si apropo nu cred ca ar trebui sa minimalizam nivelul " acestor copii " care au dorinta de a conversa si a afla si raspunsuri alternative.

| SmokeyEye a răspuns (pentru WhatheWow):

Mi-ar fi placut si mie ca acum 10 ani sa fi existat tpu.ro si sa-mi zica cineva cum sa-mi fac tema ( asa, ca parere alternativa) nu ca nu as sti, si as cauta ca disperata pe net cum se conjuga verbul a tacea. Oricum, frumos raspuns, incerci sa intelegi generatiile noi.Sau poate ai un copil care se numara printre ei, si atunci e grav. Munca individuala ar trebui incuratata, documentarea e buna, dar copii care adesea posteaza aici, habar nu au! (despre nimic)

| SmokeyEye a răspuns:

Pentru ca s-a besit porcul! Au murit de la gaz, asfixiati. http://www.dailymotion.com/......di_animals

| Blacksaber a răspuns:

Niste meteoriti, dezastre naturale...

| ABCDEFGHIJKLM a răspuns:

Nu aveau cum sa dispara pur si simplu.
Motivul probabil a fost vreun dezastru natural.

| alexandercandrei a răspuns:

Chuck Norris