| Juliana a întrebat:

De ce credeti ca femeile s-au emancipat din toate punctele de vedere?[stiu ca au fost razboaiele mondiale cand femeile munceau in uzine pentru ca barbatii erau la lupta si bla bla]ma refer si la relatii ca mai nou ele fac primul pashappy

Răspuns Câştigător
| daddy a răspuns:

Pai judecand dupa faptul ca inainte femeile nu avea drepturi egale cu ale barbatilor era si normal sa se emancipeze
gandeste-te ca femeile nici nu aveau drept de vot acum multi ani si daca te-ai duce acum in acele vremuri esti privita ciudat de barbati daca ai fuma sau ai purta pantaloni
iti vine sa crezi?
oricum cred ca au inteles total gresit ideea de egalitate pnetru ca desi multe vor sa aiba acelasi drepturi cu ale barbatilor cand vine vb de un job sau alte lucrui considerate privilegii in societate ei bine atunci cand apare o situatie delicata sau cu care nu vor sa aiba de a face cu ea si sunt implicati si barbati se schimba canalul si revin la vechile " dar eu sunt totusi femeie " si dintr-o data nu mai sunt egale
ce surpriza ^_^

6 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Femeile au luptat mult pentru acest drept, care este firesc de altfel.Aceste legi de morala nu sunt scrise nicaieri, poate doar in cartile de religie.Asa dupa cum la noi se spune ca femeia trebuie sa mearga in dreapta barbatului ( asta este scris in normele de etica), in Japonia sau nu stiu unde, femeia merge in spatele barbatului. Daca o femeie asteapta prea mult un barbat, mi se oare normal sa-i ceara mana, pentru ca ea doreste sa intre in legalitate, sa asigure copiilor un statut, etc. Acum este si o moda, prin care femeile vor sa demonstreze ca si ele pot, nu numai barbatii.

| RaSpUnS.pT.vOi a răspuns:

Pentru ca lumea a evoluat din fericire, pentru ca avem aceleasi drepturi necontand sexul, pentru ca femeia din ziua de azi moderna si e superrr asa. ce ne-am face daca am fii nevoite sa spalam hainele cu mana? sau multe alte lucruri grele.
Eu zic ca e foarte bine cum suntem, noi, femeile in ziua de azi.
Numai bine!

| Hombre a răspuns:

Femeile au recuperat mult in ultimii 50 ani avind in vedere perioada lunga de oprelisti la care a fort supusa. Faptul ca mai nou fac primul pas demonstreaza in continuare dorinta de egalitate.

| enam2000 a răspuns:

Face parte din dezvoltarea societatii. Este si normal ca orice individ indiferent de sex, rasa, religie, apartenete politice, geografice etc sa aiba derpturi egale cu oricare altul. Citeste P. Chaun "Civilizatia Europei" si vei intelege evolutia femeii in societate si rolul sau, vei vedea evolutia civilizatiei europene, schimbarea mentalitatilor si vei observa care au fost principiile/faptele ce au dus la mari schimbari cum ar fi: revolutia franceza, industriala, aparitia drepturilor omului, toate acestea ducand la perceptia unor noi mentalitati si idei.

| AGGA a răspuns:

Alina nu ne tot intreba punete ca ai de citit la istorielaughinglaughinglaughinglaughinglaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Forta puterea fizica se stie ca o detine barbatul M intea creierul inteligenta o detin femeile