| anonim_4396 a întrebat:

Avand in vedere ca barbatii din ziua de azi sunt mai timizi si mai nesiguri decat pe vremuri, credeti ca in viitor femeile vor invata sa faca primul pas? Sau cel putin sa fie mai curajoase si mai putin orgolioase.

25 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti fată?

| RAY a răspuns:

Fii fara griji ca se baga in seama fata de baieti frumosi

| Catrice a răspuns:

Femeile au început din secolul trecut sa facă primul pas.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lucruri de genul se mai întâmplă... până la urmă și în Biblie scrie că femeia va peți pe bărbat. Totuși, mi se pare mai ok să fiu curtată, nu să curtez.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In veci, numai mămicile sunt curajoase. Sau cele mai mature, nu am pățit in viață mea sa fie curajoasa vreo fata, sau să mă abordeze ea prima.

Păi să o lu-am așa, problema timidității și anxietății unora se datorează pentru că se masturbează excesiv la filme porno și își distrug receptorii dopaminei, mai demult nu exista asa ceva și tipii nu erau așa panicați când vedeau o fata.
Pentru că o vedeau ca pe un om, nu ca pe un obiect sexual care să-și satisfacă nevoile.
Timiditate tipilor vine din ce fac acei oameni in timpul lor privat, cand nu-i vede nimeni și nu-i aude nimeni, păi dacă se masturbează la porno dinalea ciudate, tipul o să înceapă să tremure când e in preajma uneia care arata mișto, o zic din experiența.
laughing

| Musca88 a răspuns (pentru anonim_4396):

Gresit, timiditatea nu se datoreaza doar dependentei de filme porno, ci in mare parte de izolarea sociala oferita de telefon, calculator.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Presupusele efecte negative ale vizionării pornografiei de către copii/adolescenți au rămas nedovedite.[19][20] Rolul pe care vizionarea de pornografie îl joacă în dezvoltarea copiilor și tinerilor este necunoscut, datorită lipsei de cercetări empirice pe tema asta.[21] Există probleme etice majore cu a face astfel de cercetări.[22] Deoarece astfel de probleme sunt un obstacol redutabil, probabil că aceste cercetări nu vor fi permise, deci nu vom ști niciodată.[23][24] Rory Reid (UCLA) a declarat „Universitățile nu vor ca numele lor să apară pe prima pagină a ziarelor legat de un studiu neetic care expune minorii la porno."[23][24]

Surse:

19. Blumner, Robyn E. (13 mai 2001). „Moralists wrongfully punish youth for being curious about sex". St. Petersburg Times. St. Petersburg, Florida. Arhivat din original la 16 iunie 2015. Accesat în 12 februarie 2014.
20. Heins, Marjorie (11 septembrie 2007). Not in Front of the Children: 'Indecency,' Censorship, and the Innocence of Youth. Rutgers University Press. pp. 80, 86. ISBN 978-0-8135-4388-8.
21. Brown, Jennifer A.; Wisco, Jonathan J. (2019). „The components of the adolescent brain and its unique sensitivity to sexually explicit material". Journal of adolescence. Elsevier BV. 72: 10–13. doi:10. 1016/j.adolescence.2019.01.006. ISSN 0140-1971. PMID 30754014.
22. Binik, Yitzchak M.; Mah, Kenneth; Kiesler, Sara (1999). „Ethical issues in conducting sex research on the internet". Journal of Sex Research. Informa UK Limited. 36 (1): 82–90. doi:10. 1080/00224499909551971. ISSN 0022-4499.
23. Segal, David (4 aprilie 2014). „Does porn harm children?". Dallas News. Accesat în 14 aprilie 2021.
24. Segal, David (28 martie 2014). „Opinion - Does Porn Hurt Children?". The New York Times. Accesat în 18 aprilie 2021.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Lasă-mă pe mine cu studiile tale că una e teoria alta e practica.
Aruncă un ochi aici și ai să-ți dai seama.
http://onanisti.myforum.ro/clubul-labagiilor-vf1.html
http://onanisti.ro/index.php

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar nu intelegi? Se vehiculeaza de mult ideea dependentei de masturbare si/sau pornografie si pana acum medicii si psihologii (care fac cercetare stiintifica) nu putut fi convinsi ca ar exista asa ceva. Diagnosticul "dependenta de masturbare" nu exista. Adica nu exista in DSM-5 si ICD-10.

Dependenta (adictia) este altceva decat tulburarea obsesiv-compulsiva. TOC-ul se poate intr-adevar si cu spalat pe maini patologic, dar TOC-ul nu foloseste modelul dependentei.

Si a lua un examen iti ofera dopamina, mai multa decat masturbarea. Pur si simplu asta cu dopamina este propaganda pseudostiintifica, stiinta nu este de nicio culoare. Cercetarile serioase nici macar nu sustin "dopamina da nastere la dependenta". Ceea ce se argumenteaza de catre cercetatorii seriosi este ca "DeltaFosB da nastere la dependenta". Problema e ca DeltaFosB nu poate fi cercetat decat prin autopsie (disectie pe cadavre), iar dependenta de pornografie nu prea poate fi studiata pe animale.

Exista o singura dependenta (adictie) comportamentala recunoscuta de DSM-5 si anume dependenta de jocuri de noroc. Dependenta de jocuri de calculator a fost propusa spre studiu, dar nu este acceptata inca. Iar dependenta de pornografie de pe internet nici macar n-a fost propusa spre studiu ulterior, deoarece s-a constatat ca exista mult prea putina literatura stiintifica de calitate pe tema asta, deci nici macar nu se poate banui de catre bransa psihiatrilor americani ca ar exista o astfel de dependenta (adictie).

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu există vreo luare de poziție oficială a Organizației Mondiale a Sănătății, Asociației Medicale Americane, Asociației Psihiatrice Americane, Cochrane sau Asociației Psihologice Americane din care să rezulte că adicția de sex/porno/masturbare ar fi un diagnostic valabil.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Cum n-aiba sa nu exista când sunt o grămadă de moși perverși pe omegle sau spun o grămadă de fete/femei cum sunt abordate de oameni care nu se pot controla și și-o freacă in spatele lor, nu zic că pe toți îi afectează în același mod, dar pornografia poate ajunge de la un lucru inocent până la a-ți consuma viață (chiar a te face impotent), la a te distruge daca nu o poți controla, sigur că astea nu se zic pentru că din pornografie se câștigă o grămadă de bani, chiar daca ar afecta cu ceva nu se spun lucrurile pe fata sau studiile sunt in urma.
Pe alții îi afectează până la modul în care incep sa plătească pentru a viziona niste tate goale pe video chat, iar alții se apuca sa violeze și să își de-a laba la ferești, iar unii mai puțin ajung numai sa se uite la perversiuni, pentru că la un moment dat te plictisești de ceva normal și ajungi sa te uiți la bdsm, torture, și alte chestii mai puțin umane.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa-ti spun una si mai buna: adictia (dependenta) nu este un diagnostic recunoscut. Este doar o denumire populara pentru compulsii sau tulburari de control ale impulsurilor.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

De altfel, cred ca suferi de ideatie paranoida.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru a nu lua in calcul si a pune pe aceeasi treapta tot felul de teorii filosofice, avem la dispozitie anumite instrumente, precum:
- briciul lui Occam: explicatiile simple sunt mai probabile a fi corecte, decat cele care au presupuneri suplimentare
- briciul lui Hitchens: ce poate fi afirmat fara dovezi, poate fi infirmat fara dovezi
- sabia laser inflacarata a lui Newton: ce nu poate fi dovedit experimental sau pe baza observatiei nu merita a fi dezbatut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Există deja fete și femei în prezent care fac "primul pas".

| TFL007 a răspuns:

Nu, din contra avand in vedere hipergamia femeilor, majoritatea barbatilor vor ramane la laba in urmatorii 5 ani iar femeile vor avea ca job in vechime videochat-ul! incerc sa inteleg de unde pana unde vina asta asupra barbatilor in materie de relatii, ma depaseste COMPLET, cand stie orice prost CE STANDARDE ASTRONOMICE au fetele in ziua de azi E INCREDIBIL

| pescolino2010 a răspuns (pentru TFL007):

Ce inseamna standarde astronomice ce vrei sa spui?laughing

| TFL007 a răspuns (pentru pescolino2010):

1.85 bmw, apartament, muian atractiv, ele 100 de kg fast food

| TFL007 a răspuns:

Gandeste-te asa - fetele in ziua de azi sunt moarte dupa faima pe insta sau Facebook si raspund extrem de greu la mesaje ( doar daca arati din reviste ), apoi din spusele unor fete pe Youtube legat de ce promoveaza acesti escroci PUA care cauta naivi sa ii arunca pe strada sa cunoasca femei 9/10 considera lucrul asta JENANT iar unele merg pe ideea de hartuire sexuala atentie cand un tip le abordeaza pe strada, asta in conditiile in care nu arati in aia 80% de barbati care nu le atrag sexual happy Eu unul nu stiu de ce am impresia ca femeilor in ziua de azi le place sa traiasca singure fara sa fie intr-o relatie si sa le lase din pacate rupte in poola de baieti extrem de bine aratosi! asa ca treziti-va dr la realitate si numai visati

| TLF92 a răspuns:

Apropo femeile si orgoliul, o fata oricat de mult ar placea un baiat daca el nu face primul pas, il catalogheaza ca prost sau inapt rolling on the floor) moor

| AlinMrs a răspuns:

Mai timizi si mai nesiguri nu as spune. Mai delasatori da, cand e vorba de abordat. Pe langa faptul ca rutina de zi cu zi daca iti mai permite sa abordezi, e putin probabil sa mai gasesti anumite calitati la generatia actuala de femei. Si daca esti atrasa de cineva de ce nu ai face tu primul pas? Suntem oameni, cand e vorba de atractie raportul e de 50/50%. Daca nu vrei sa ramai cu buza umflata eu zic ca e oky sa abordati si voi.

| TFL007 a răspuns (pentru AlinMrs):

Crede-ma ce iti zic cand incerci si vezi cat de complicat te lasi dr pagubas si iti vezi de ale tale, am obosit insta tinder badoo mm nimic 0, am si cheltuit banii pe acolo cu abonament si vina e tot a barbatilor cica de nu reusesc sa agate o proasta! vorba lu guess who toate-l cauta pe printul din poveste sa dea dmz sa il caute la 20 de metri sub pamant cand numai pot sa deschida ochii

| AlinMrs a răspuns (pentru TFL007):

Aici ai dreptate cu un lucru. Am observat si eu asta, intr-un numar foarte mare putem vedea fete cu asteptari foarte mari. Inca de la o varsta frageda ele soresc un partener ideal, conturat de telenovele, platforme sociale si altele ignorand calitatile necesare, reale intemeierii unei familii. Si ce se intampla, cand sunt tinere si frumoase primesc toata atentia necesara si sunt abordate de diversi induvizi pentru sex insa nu reusesc sa intemeieze nimic cincret. Si se trezesc trecute de 30 de ani, mai putin atragatoare mirandu-se de ce sunt singure.

| TLF92 a răspuns (pentru AlinMrs):

Nu stiu ce sa mai cred, ce e adevarat insa e ca pentru o fata indiferent de cum arata ii e de n ori mai usor sa si-o traga cu un cont pe tinder in timp ce pentru un baiat mai naspet dmz cu mila, poate la curve, dar si la alea am inteles ca sunt cu pretentii in ceeaa ce priveste clienti laughing

| Ruskig a răspuns:

"Barbatii din ziua de azi sunt..."
Gandeste cand n-ai cap, sa generalizezi in halul asta nu e ok