| Nastasia a întrebat:

De ce credeti ca suntem limitati, de ce nu putem sa ne intrecem in zbor cu cine vrem noi?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ingerii cum sunt, dar stiu un truism: oamenii sunt extrem de diferiti.
Unii pot, unii nu vad...Limpede vezi doar cu inima, fiindca adevarul e ascuns privirii, zicea Micul Print. Alt print imi spunea ca mintea e cea care te face sa vezi, in timp ce el insusi priveste prin sufletul pe care-l neaga.
Azi unul zboara, maine e in picaj.
Si mai stiu ca unii, inaripati nu-si vad aripile...

10 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Faptul ca suntem muritori, nu ne face din start limitati?

| Flav a răspuns:

Anastacia - daca nu am fi limitati, asta ar insemna sa fim perfecti cu totii. Oare ce ar insemna o lume plina de perfecti? Oare ar fi mai bine ca o lume de limitati? Oare nu ne-am bate cap in cap fiindca am avea toti dreptate si detinem toti adevarul? Oare iubirea ar fi la fel de frumoasa? Oare ar mai exista ''misterul''? Valoarea si frumusetea unui secret este dementiala. Daca am fi perfecti, ni s-ar fura aceasta taina.
Poate ca suntem lasati limitati tocmai pentru a ne bucura de faptul ca suntem oameni, si nu roboti.
Putine lucruri au mai ramas efemere in viata. Banul, puterea si trufia ne-au mancat.
Si totusi, pot afirma ca marea e nemuritoare, ca muntele ramane pe loc, ca amintirea unui prunc nevinovat si a unui chip de fata ce mi-a zambit imi raman intiparite pe tot parcursul vietii.
Si gentilitatea gestului, a cadoului dragut oferit de catre tine si HepHap de Sf. Nicolae pentru mine e vesnic.happy Ca nici n-am apucat sa va multumesc.hee hee
In concluzie, prefer sa raman limitat. Prefer sa raman om. Si tot om vreau sa mor.

| lia a răspuns:

Daca ai puterea sa crezi, reusesti sa faci mai multe decat altii.
Limitati suntem cu totii pentru ca avem tendinta sa ne comparam cu ceilalti si sa credem ce crede majoritatea.

mira
| mira a răspuns:

Daca esti deja la liceu ar trebui sa citesti Psalmii arghezieni pentru a constata cat lirism naste o intrebare ca a ta.Depasirea conditiei biologice este o aspiratie continua si aproape de neatins.

| Nastasia explică:

@ sas
Cum iti imaginezi ingerii?

| Nastasia explică:

@ flav
Si cum ramane cu alte aspecte care ne definesc si care nu sunt efemere?winking

| 31957319 a răspuns:

Pentru ca atunci am fi ingeri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unii dintre noi mai au aripi, inca mai zboara si inca se intrec in inaltimi, numai ca-s atat de sus, incat nici nu-i vedem, dar sa-i atingem!
Mie imi pare ca iti zaresc aripile!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De multe ori ne limitam singuri... ori pe noi insine, ori pe altii. Uneori o facem constient, din comoditate sau alte varii motive, alteori o facem fara sa ne dam seama, datorita naturii umane, a instinctului de autoconservare ce genereaza teama asumarii unor riscuri etc.
Cat despre limitarea intelectuala...are si ea diverse cauze. Unii nu au parte de o educatie corespunzatoare, desi dispun de o baza materiala buna, altii sunt bine educati, dar au multe lipsuri...si exemplele de tipare pot continua. Nu suport trei tipuri de limitati: cel care nu vrea sa evolueze, cel care se crede deja mai presus de toti si Bent0108, exemplul viu de ipocrit superficial.
Trecand intr-un registru mai serios, eu, personal, "ma intrec in zbor" cu oricine. Daca sunt depasit, fac tot posibilul sa ma apropii de acel om si sa invat de la el pana il intrec. Daca, din contra, eu sunt cel care zboara mai sus, ii trag colegului o flegma-n parbriz. Glumesc (?) laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Anastasia, cred ca trebuie sa intrebi cum e vremea in ceruri, ca e unic si noi suntem monoteisti!