| aicinuehi5 a întrebat:

Este poporul roman un popor mai inferior comparand cultura noastra cu occidentul?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In ansamblu cultura noastra nu este inferioara Occidentului. In schimb este inferioara civilizatia noastra, mai ales a unora dintre noi. Numai bine!

| Hombre a răspuns:

Nu mai inferior, doar mai in urma si daca mai trimitem analfabeti ca Eba la Parlamentul European o sa ramanem mereu coada...vacii.

| WhatheWow a răspuns:

Sintem net inferiori Occidentului si nu numai, ci si multor tari din vechiul bloc comunist.

| Elvina a răspuns:

Inferior este invariabil. Apoi la noi nu avem scoli moderne, spitale moderne, nu avem strazi fara gropi, oameni fara bac in parlament, ce sa mai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Postarea Nu corespunde categoriei Dragoste si sex.

| stpu a răspuns:

Cultura noastra niciodata nu s-a ridicat la standardele Occidentului. Au mai fost cateva genii, dar si astia ori au studiat in Occident, ori au plecat acolo definitiv.
In literatura treaba sta cam asa: Primele manuscrise(niste porcarii) apar prin Moldova in sec 12. Era ceva despre religie, dar in slavona. Nu intelegi nimic din ce scriau aia pe atunci. Literatura romana infloreste odata cu tiparirea primei carti in Tara Romaneasca, undeva pe la inceputul lui 1500.
Pana in acel moment tarile romane n-au avut carti in afara de cele aduse din strainatate. Pana atunci nu existau decat niste documente, manuscrise.
Privind mai in urma de 1500, Europa Occidentala deja avea mari scriitori si filosofi. Cultura noastra la capitolul filosofie(cel mai important) sta foarte foarte prost. Sa fim realisti. Pe cand Italia il avea pe Dante in tarile romane inca se faceau desene. Pe cand Franta il avea pe Descartes noi abia aveam cateva carti tiparite si astea in mare parte religioase.
Cultura e o expresie a umanitatii.

Răspuns utilizator avertizat