| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Este poporul roman un popor mai inferior comparand cultura noastra cu occidentul dar cu tarile din fostul bloc comunist?

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ultura este destul de buna ca nivel. Chestia este ca n-ajunge la toti. De exemplu unii scriu "mai inferior" ceea ce nu-i corect!

| RAY a răspuns:

Vorbim de milioan de persoane, de ce consideri cultura altora mai superioara? crezi ca aia sunt mai inteligenti, prosti sunt peste tot, doar 1% din populatie lumi sunt inteligenti ei detin absolut totul, restul fraierilor le imbogatesc, personal nu consider ca cei din vest sunt mai civilizati sau mai ok, vad si eu de feminismul american =niste parasute care promoveaza curvia sau unele grase care se viseaza a fi violate sau agresate cica sexual, alt fenomen este mgtow = alta forma radicala, tot felul de ideologi radicale, eu vad multa prostie care vine din america, imi place de trump clovnul ala le reprezinta cel mai bine, Romania nu trebuie sa copieze vestul si sa recastige cultura pierduta

| NLS a răspuns:

Inferior, din ce punct de vedere?
Daca te referi la civilizatie si bun simt, fata de Vest suntem putin in urma.
Daca te referi la ospitalitate sau spirit de distractie, suntem inaintea tarilor precum Germania sau Marea Britanie, ambele foarte conservative.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Cultura romanesca este mult prea putin mediatizata; chiar de este cu cel putin 2-3 milenii mai veche decat cea sumeriana. sad Avem si multe lichele aservite unor interese straine, buni vorbitori de romgleza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Macar noi suntem la actualitate cu tehnologia. Avem Hackerville. Franta nici acum nu are site-uri cu poze in mai mult de 16 culori.
Fata de englezi, Bitdefender e un antivirus bun. Comodo din UK e o mare teapa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

''mai inferioară'' sigur nu.

| Doja a răspuns:

Romanii nu sunt popor inferior deloc. Fondul nostru e unul sanatos, limba ne permite sa exprimam concepte foarte complexe care in alte limbi sunt imposibile, avem obiceiuri vechi de mii de ani, o unitate etnica foarte rara in lume si un nivel de inteligenta mediu ridicat. Pentru cine contesta nivelul de inteligenta local trebuie doar sa amintim ca peste 10% din PIB vine din IT, industrie in care ai nevoie de cea mai mare medie de IQ (peste 120-130 ca sa fii relevant).

Cultura noastra este bazata in foarte mare parte pe intelepciune populara pragmatica, derivata din paganismul tracic trecut prin prisma ortodoxiei (aparuta relativ tarziu in zona noastra). Chiar daca la noi scrierile importante au aparut relativ tarziu, in secolul 19 si inceputul secolului 20 am avut minti foarte stralucite. Au existat exceptii si dupa 46, dar majoritatea clasei intelectualilor a fost executata la Canal in anii 50.

Singura problema acum este gradul de educatie utila care este dezastruos. Prin educatie utila inteleg scoala care sa te invete ceva util, ca asa prosti cu diplome avem destui.