| anonim_4396 a întrebat:

De ce există oameni care nu se uită niciodată în ochii tăi?
Este frustrant când cineva evită contactul vizual și se fâstâcește sau bâlbâie în timpul unei conversații face-to-face, în online fiind foarte deschiși.
Aș fi curioasă să aflu motivele din partea celor care fac asta. Ce motive aveți ca să vă comportați așa?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pot avea adhd,autism, timiditate, anexitate, pur simplu nu au chef să facă contact vizual, nici eu puteam până când am cunoscut multi oameni astfel numai am anexitate, nu mă simt anexios când sunt cu un străin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca esti femeie si ești frumoasa, probabil intâlnesti bărbați din ăia fătălăi. Nu au curaj sa te priveasca in ochi pentru ca se simt inferiori. Ei nu stiu ca si tu esti un simplu om. Te balegi dimineata, te beșesti si ai tot felul de defecte si minusuri. Ne privitul in ochi, mai poate veni si de la persoane care te-au lovit cu ceva pe la spate, fie ca vorbim despre barfa, fie despre tradare. Ei/ele te pot minți pe tine, dar nu se pot minți singuri pe ei. De aia nu au curajul sa te priveasca in ochi, ca stiu ca iti fac rau in mod gratuit si pervers.
*Poze mincinoase, haine mincinoase, relatii mincinoase, vieți mincinoase. Daaa fratele meu, adevarul te elibereaza, dar pana o sa te elibereze o sa te enerveze rau de tot. Asta eee, n-ai ce sa faci, il accepți sau nu. ( S.T)

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu neapărat bărbați. Cunosc femei 50+ care se comportă așa.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Femeile sunt extrem de invidioase si competitive. Probabil se simt amenințate cu ceva anume din partea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am avut și eu în liceu o prietenă de genul. Se datorează timidității și nesiguranței de sine.
Prietena mea era timidă și nesigură pe ea in acea perioadă datorita bulliyng-ului pe care îl primea.

| ALM2000RO a răspuns:

Nici eu nu sunt în stare să mențin contactul vizual. Motivul e timiditatea extremă. În conversațiile face-to-face am reușit totuși, de un timp, să mențin contactul vizual în situațiile în care dialoghez cu prietenii buni, adevărați (5 la număr). Dar mi-a fost greu să reușesc, am depus eforturi serioase pentru asta.
Dar în rest nu pot menține contactul vizual cu nimeni, fie ei vecini, cunoștințe etc. Iar cu o fată nu aș putea deloc comunica decât evitând contactul vizual și bâlbâindu-mă, n-am încredere în mine și nu știu să abordez și m-aș pierde din cauza emoțiilor. Și cum n-am avut niciodată iubită și nici norocul de a se uita măcar vreuna la mine, evit conversațiile fizice și prefer discutatul on-line (flecărit, nu altceva - nu știu flirta și nici nu mă mai interesează subiectul) unde știu că pot să vorbesc fără să am nevoie să țin contact vizual și unde nu am cum să mă fâstâcesc sau bâlbâi big grin

| Tzatzikii a răspuns:

Sunt timizi.Nu e evident? Normal că în online sunt deschiși.În online poți fi oricine vrei. laughing

| anonim_4396 explică (pentru Tzatzikii):

Cunosc persoane care sunt "timide" doar cu anumiți oameni, so... Nu știu dacă sunt chiar așa de timizi toți )