| J7anine a întrebat:

Sunt unii oameni care atunci cand iti vorbesc se uita in alta parte, evita contactul vizual. de ce oare? sunt timizi? sau aroganti?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Sunt timizi. Daca ar fi aroganti te-ar masura cu privirea din cap pana-n picioarelaughing

23 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Depinde si de relatia intre interlocutori. Poate fi perceput ca agasant sa se holbeze cineva in continuu la tine. Sunt niste reguli de bune maniere care spun sa privesti 5 secunde, muti privirea, apoi privesti iar in ochi... Daca nu privesc deloc poate insemna ca e timid, ca ascunde ceva, ca nu vrea sa iti invadeze spatiul personal etc. Nu ca e arogant.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Pot fi timizi...sau pot minti...

eileen
| eileen a răspuns:

Eu nu sunt timida si ma uit si in alte parti cand vorbesc cu cineva, poate pentru ca imi distrage ceva atentia, sau nu sunt atat de atrasa de subiectul discutat sau modul in care stam cand discutam nu imi este la indemana, spre exemplu, mergem in tandem pe strada.
E adevarat, sunt cazuri in care minti si nu il poti privi in ochi pe celalalt, dar nu e cazul sa generalizam.

daniela
| daniela a răspuns:

Eu am un coleg care face asa... ma enerveaza enorm dar el este un timid se pare. Eu insa cred ca evitarea contactului vizual poate insemna ca persoana respectiva minte sau ii este teama, se simte dominata, este timida etc

pupimik
| pupimik a răspuns:

Depinde de fiecare om.Incearca sa petreci mai mult timp prin preajma lui si a prietenilor lui. Daca asa vorbeste cu toata lumea...inseamna ca asa e felul lui de a fi.
Daca observi ca doar cu tine face asa inseamna ca e timid

cristian
| cristian a răspuns:

Nu sunt sinceri.

auran
| auran a răspuns:

Nu este neaparat timiditate sau aroganta, unii au obiceiul de a te studia in acest timp desi dau impresia ca nu asta fac.

| cristi a răspuns:

Ambele motive ii pot determina sa evite contactul vizual, alteori te pot minti si se dau de gol daca se uita la tine sau pot evita/ezita sa iti raspunda la o intrebare directa mai dificila care ii vizeaza pe ei

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Aroganti, superficiali, ipocriti, de evitat, nu prezinta incredere!

| baba a răspuns:

Poate fi un semn de anxietate, însă nu neapărat.
Ca să te asiguri că este unul încearcă să studiezi şi gestica persoanei. Mişcările mâinilor, poziţiile picioarelor. Eventual dacă identifici semne de încordare e clar că îl jenează să te privească în ochi şi nu o face nicidecum din aroganţă, lehamite ori altceva de genul ăsta.

Răspuns utilizator avertizat
| dulcika a răspuns:

Amandoua

| Liana [] a răspuns:

Nici eu nu sunt timida, si uneori nu ma uit in ochii persoanei cu care vorbesc tongue Nu trebuie neaparat sa fie timizi sau aroganti, dar ambele variante sunt posibile.

| cornelia_7230 a răspuns:

Cind o persoana nu se uita la tine in timp ce-ti vorbeste este cert ca acea persoana este o persoana timida, introvertita. Daca acest lucru se petrece numai rportat la anumite subiecte pe care le discutati, inseamna ca incearca sa scunda ceva, ca-i este jena. Nicicind n-are sa procedeze asa omul arogant.

| amstaff a răspuns:

Am citit ca daca cineva vorbeste cu tine si nu se uita in ochii tai inseamna ca e nesimtit (o carte cu bunele maniere)

| wendy a răspuns:

Evitatul contactului vizual este specific persoanelor timide sau cu probleme de comunicare. se mai spune ca este valabil si in cazul celor care ascund ceva. nu cred ca se aplica arogantilor, acestia te pot privi in ochi cu acel aer de superioritate declarata, nu ti-i vor evita

| ▄ █ ▄ █▄ █ ▄ █▄ █ ▄ █ a răspuns:

Eu am obiceiul cand vb cineva cu mine sa ma uit in alte parte... dar asta nu inseamna ca nu aud sau nu's atenta la ce vb. sau ca is aroganta tongue... fiecare are defectele lui...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Sunt ambele variante valabile.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E posibil sa ascunda ceva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu fac asa tot timpul pentru ca nu`mi place ca cineva sa`mi intre in spatiul meu si am mintit si o fac in continuare in cantitati enorme :p Este ca un obicei. Si mai fac asa pentru ca atunci cand ma uitam in ochii sau la persoana respectiva, il tulbura. Nush de ce big grin Oricum, cand am draci etc ma uit fix in ochii individului si cand vand cum reactioneaza, incepe sa`mi fie mila de el...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar intr-o relatie? de ce unii barbati nu isi privesc in ochi partenerele chiar daca nu au nicio jena s-o faca cu alte femei?

| mariorene a răspuns:

Te-ai gandit ca poate e indragostit de tine?
(daca face asta numai in prezenta ta)...si poate il intimidezi

| Sica_Dk_1989 a răspuns:

De obicei cel destept cedeaza si o lasa asa....in aer.
Ca uitandu-te la om in ochi intr-o conversatie mai aprinsa nu face decat chestia aia de rivalitate. Si la un moment dat unul se alege cu un cutit in cap.

Chestia cu privitul in ochi o fac animalele, ajutandu-se si de urlete, aratat de dinti, si alte alea.
Asa ca cei care cred ca o conversatie nu se poate baza decat pe privit in ochi si care urla mai tare sunt putin primate.

Multumesc