| blairelovesmusic a întrebat:

De ce folosesc majoritatea românilor expresia "Fă"?

Răspuns Câştigător
| NotNamed a răspuns:

De prosti ce sunt. Am auzit cuvantul asta mai mult din partea fetelor.

11 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Apai vezi tu fa e brend romaneschee hee

| Celcestietot a răspuns:

Pentru ca asa s-a mostenit din popor. De ce intrebi, ti se pare deranjanta happy?

| LPCTSTR a răspuns:

Originea este cel putin indoielnica, dar avem fragmente din operele romanesti in care se plasa apelativul acesta in special in comunitatea rurala romaneasca. Ca noi am ajuns sa percepem apelativul drept unul injositor/de prost gust, este probabil diferit de cum percepea comunitatea rurala pe atunci.

| Dismally a răspuns:

Nu stiu ce fel de romani cunosti tu, dar eu nu stiu nici unul care sa o foloseasca happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dismally):

N-auziși fă de Ilie Moromete? laughing

| Marius22222222222 a răspuns:

Li se trage de la Expesia Fā tu in locu meu ca mie imi e lenewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Romanii de la coada vacii, probabil

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt prost crescuți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu am auzit. Poate prin dugheni se zice...

| Florin9Florin9 a răspuns:

Din obișnuință și de cele mai multe ori denotă lipsă de respect

Mult mai cute mi se pare,, fa,, happy