| StrongHeart a întrebat:

De ce fug romanii din tara? NU ii blamez dar cum vom putea evolua ca tara daca lasam strainii sa vina aici sa ne epuizeze resursele si noi fugim in locuri unde unora le e foarte bine,dar altii, multi devin practic sclavi in tari indepartate?

Răspuns Câştigător
| Paul754880338 a răspuns:

Buna intrebare! Acuma 10 ani am gandit si eu ca tine. Nu as fi plecat nici mort si credeam ca pot indrepta tara, lumea. Eram un tanar idealist ratacit intr-o tara populata in majoritate de oportunisti fara principii, care ar fi vandut pe unul din parinti doar ca sa fie primul la semafor. Apoi m-am intrebat intr-o zi... cum ar creste copiii mei? Ce ii voi invata? Cat de minoritar voi deveni in viitor? Cine va fi caistigator in educatia copiilor mei, eu sau sau personaje fara valoare si fara educatie promovate neincetat de tv si mass media? Apoi ratiunea de parinte a invins patriotismul si mandria de a fi roman a tanarului idealist.
Acum dupa 10 ani sunt si mai mandru ca sunt roman, si mai mandru ca am copii romani, educati ca niste oameni cu principii gata sa supravietuiasca oriunde in lume si mai ales incredibil, nu stiu ce inseamna Becali sau OTV, despre muzica stiu de Phoenix, George Enescu, de Alexandru Andries si nu despre fetele alea decoltate ce au succes doar cat camera este focusata mai jos de jumatatea corpului. In continuare as vrea sa traiesc in tara mea, dar am sa ii las pe copii sa aleaga asta cand vor fi gata sa o faca.
Poate nu este raspunsul pe care il asteptai dar sunt sigur ca mai sunt multi ca mine, cine stie cifrele. Ce pot sa fac este sa va rog pe voi generatia tanara sa faceti o schimbare pentru ca puteti, sunteti deosebiti, sunteti inzestrati, sunteti romani si mult superiori multora ce populeaza tarile dezvoltate.

| AC4S4 a răspuns (pentru Paul754880338):

Pana la urma si tu ai fost tanar si, probabil, altii se bazau pe generatia ta ca sa schimbati ceva. Exact cum va bazati voi acum pe generatia tanara de azi. Trebuie sa facem mai mult decat sa ne bazam pe cei ce urmeaza.

Problema inainte era ca o cariera relativ-serioasa puteai s-o ai doar in Bucuresti. Orase precum Cluj-Napoca, Timisoara, Iasi (mai nou si Brasov, Oradea, Sibiu) nu erau destul de dezvoltate. Un singur oras nu putea sa asigure traiul pentru toata Romania. Astazi, nu vad de ce ar pleca oamenii din orasele mici ( < 100.000 locuitori) in strainatate, cand pot sa plece in alte orase mari din tara. Dupa cum am spus, nu mai e ca acum 15 ani cand singura alternativa din tara era Bucurestiul.

Vedem ce se va intampla pana la sfarsitul lui 2020. Cati romani vor vota, pe cine vor vota. Va iesi si diaspora masiv la vot? PSD pe asta se bazeaza, ca nu vor iesi, tot spun ei "mai mult de 150.000 nu o sa vina". Situatia actuala o schimbam prin vot.

| Paul754880338 a răspuns (pentru AC4S4):

Da! Ai mare dreaptate! Ar trebui sa facem ceva inainte de a chema in ajutor si apoi a lasa pe umeri lor problema, tanara generatie.
Am fost insa nascut si crescut in Bucuresti, primul oras al oportunitatilor asa cum il numesti tu. Pentru oportunitatile alea pe care le vedeai doar daca veneai din alt oras, plateai un pret prea mare, astfel incat energia ti se risipea instant. De exemplu ca sa ai propria ta afacere, trebuia sa infrunti autoritatile statului nu sa te poti sfatui sau ajuta cu ele. Daca nu ma insel si azi vad o usoara oponenta intre privat si stat. Asta nu duce la nimic bun. Privatul aduce bani la buget, scade somajul, cheltuie sprijinind si alte afaceri. Insa statul se pare ca a transformat antipatia fata de privat intr-o miscare de exterminare a sa si azi, iata, bugetari, copiii statului, nu isi mai pot hrani gurile multe, mari si nesatule. Nu am plecat inainte de a lupta, ti-am spus ca am fost si sunt inca un idealist, dar nu puteam sa imi cresc copiii in spiritul Kamikaze, si sa ii pregatesc pentru o lupta ce nu parea sa aiba sanse de a fi caistigata. Doar sunt roman cum am zis nu japonezwinking.
De atunci a trecut ceva vreme, multe lucruri s-au schimbat unele in bine chiar, altele mai putin bune, cum pare a fi toleranta romanului la durere care a crescut si pare a se imuniza in curand, dar eu tot mai sper.
Oricum, multumesc inca o data pentru raspuns!

12 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Crezi ca oamenii de rand ii "lasa" pe straini sa epuizeze resursele? Ce sa faci frate in tara ca daca nu lucrezi in IT sau nu stii vreo meserie banoasa si sa te si pricepi bine la ea, devii sclav in tara ta pentru niste bani care nici macar nu-ti ajung sa duci un trai cat de cat, nici macar decent. Prefer sa fiu sclav pentru o suma din care imi ramane jumate decat sa fiu sclav cu datorii.

| Dismally a răspuns:

Din cauza nivelului de trai. Pentru aceeasi munca in Romania ar primi vreo 250 euro iar in alta tara pot primi si de 10 ori mai mult. Fiecare se gandeste intai la el, la famia lui si abia pe urma la tara.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Si aici putem trai bine, poți trăi oriunde bine in Europa dar problema este că unii nu vor sa plece doar din cauza banilor ci și din cauza mediului de trai, multi care au avut clipe grele aici vor să își găsească fericirea în alte locuri și să uite de trecut sau să câștige mai mulți bani, însă ceva îmi spune că treaba asta o s-a cam ia sfârșit, nu pentru că peste vreo 20 de ani am avea vreun fel de interdicție dar mulți deja nu mai prefera să meargă la cules de căpșuni și spălat de mașini în țările din vest(Spania, Italia, UK, Germania SUA)da se câștigă bine dar daca vrei sa pleci trebuie să știi ce ai avea de pierdut și ce ți-ar lipsi, iar daca ai și familie o sa îți fie greu sa ai o astfel de decizie, dar spre exemplu eu care nu as avea prea multe de pierdut daca as pleca de aici nu prea mi-ar veni să mă mai intorc aici după 3-4 ani din locul unde m-am obișnuit și m-am integrat spre exemplu.
Cred că doar zugravii sau taximetriștii o sa mai plece.

| GolopențaAdrian a răspuns:

Pentru ca romanul nu se multumeste cu ce are

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sclav esti in Romania, in tarile indepartate nu prea cred. N-o sa evoluam nici dupa 500 de ani pentru ca nu vor autoritatile sa evoluam, sunt niste lenesi care se fac ca muncesc ca sa scoata un salariu.

| GirlOnline81 a răspuns:

Practic nimeni nu fuge, mergem incet cu totii tongue.

Lasand deoparte gluma, cred ca nu gresesc cand spun ca toti cei care au plecat peste hotare, au plecat cu gandul ca "fug" pentru o perioada. Dar cum socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ... ajungi sa-ti faci prieteni, sa-ti placa oamenii, mentalitatea, civilizatia.
happy

| StrongHeart explică (pentru GirlOnline81):

"ajungi sa-ti faci prieteni, sa-ti placa oamenii, mentalitatea, civilizatia.
happy"
Nu stiu cati se regasesc dar suna bine ce spui tu.

| VictorJulien a răspuns:

Dar aici nu suntem tot sclavi? suntem platiti prost si platim taxe peste taxe.Macar acolo poti trai mai bine decat aici.

| StrongHeart explică (pentru VictorJulien):

Ma refer ca in afara, esti automat privit ca imigrant, ai mai multe obstascole si ti se pot inchide usi mai ales daca aud ca esti din Romania esti etichetat imediat.Au alta cultura, limba, mai e si doru' de casa, familie, prieteni etc..sunt chestii pe care trebuie sa ti le asumi.
Aici, trebuie doar sa-ti asumi ca esti sarac laughing

| VictorJulien a răspuns (pentru StrongHeart):

Si pana la urma ce faci aici? stai pe un salariu de rahat? Unii nu au prea multe variante si aleg calea plecarii din tara, unii isi gasesc un trai mai bun acolo, altii nu.