| anonim_4396 a întrebat:

De ce in aceasta 'societate perfecta' indivizii sunt obligati practic, imediat dupa ce implinesc 18 ani, sa aiba: masina, nevasta/sot, cel putin 3 copii etc? De ce se pune accentul in prezent pe "ce zice lumea" in loc sa se puna accentul pe utilitate si cerintele hormonilor?

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu stiu in ce societate traiesti tu, dar aia in care traiesc eu nu mai incurajeaza de mult sa favi copii la 18 ani. Varsta la care cuplurile fac copii se apropie mult de 30 ani.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Stau in unul din orasele cu cei mai multi rromi, iar romanii care-s pur si simplu (sub) mediocrii se iau dupa majoritate si well sh*t here I go again, 0 contact cu "oamenii" (cel mai probabil homo erectus ca sapiens stiau mai mult decat ei).

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu e cum spui tu.
Eu am trecut bine de 18 ani, si am doar masina (masini), pentru ca am vrut eu. Nu am simtit ca e necesara, mai ales atunci, a fost doar dorinta mea de pe la 3 ani.
Nevasta si copiii... La fel, mi-ar placea mie, dar nu sunt obligatorii.

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Yes. Eu nu am nici acum masina dar nu-i vad sincer folosul. Daca ar fi ceva, au parintii unele mai vechi, mi le pot da, dar la ce utile? Orasul e mic, il iau la picior in 10 minute ajung pe partea cealalta (bine, nu acum cand e corona). Nevasta si copii? E necesar sa ai stabilitate ca sa nu mori de foame cu ei de gat. La asa varsta hobby-urile etc. fluctueaza deoarece se finalizeaza fundamentele si competentele in creier deci job nu prea o sa placa si o sa tot schimbi pana la ~23-26 ani depinde cat dureaza (la mine o sa dureze poate si mai mult ca n-am avut copilarie si am venit brusc cu 26 hobby-uri pe care le antrenez, maleu desenez niste hentai rolling on the floor )

| Freya1 a răspuns:

În ziua de azi e foarte la modă sa fi gravidă si sa postezi pe Facebook si de aceia cele mai multe fac copii cu cine sti cine si după ii cresc singure.
Si eu am o cunostinta ce a rămas însărcinată cu unu cu care nu am vazut-o niciodata si pozau in cuplu perfect iar după un timp a postat pe Facebook ca e o mama singura dornică să se reandragosteasca.Are 20 de ani maxim si atata minte ce sa ii faci...
Si eu sunt de parere ca de la 18 ani de nu mai devreme e bine sa muncești pentru viitoarea ta casa si poate sa o si ai cat de curând posibil, dar de acolo până face copii cu oricine iti apare in cale e drum lung.
Asa e la moda acum, fa copii ca asa iti ti partenerul legat de tine, te lauzi intre prieteni/prietene si asa părinții sunt obligați să te ajute financiar ca le e mila de nepot.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

De ce casa? Bun, muncesti pentru o casa de la asa varsta, iti aduce venituri? Nu. Investind in cariera si educatie poti genera castiguri pasive, si la varsta in care unii sunt infundati in rate, tu sa ai 20 de case. Cei drept, rezultatele nu sunt instantanee, pot confirma, abia am ajuns cu castigurile pasive putin peste salariul mediu, dar hei, am doar 20 ani, mult timp liber, si de asemenea un job bun. Imi permit sa fac rost de mai multe oricand. Mai lucrez acum sa bag si un gaming si un cantat si who knows cum se aduna in timp.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aicea depinde de ce viata duci si cum stai.Noi doi spre exemplu avem viata diferita si de aceia fiecăruia ii trebuie altceva.
Eu sunt de parere ca o casa este foarte ok sa o ai cat de repede ca sa te poti pune pe picioare si de acolo ai timp sa faci ce vrei.Cat timp nu plătești chirii, nu stai cu mama si tata pe cap altfel te descurci in viata si cu bani.

| Celcestietot a răspuns:

Ei, hai să nu exageram cu copii happy. Nu vezi dragă, că le este frică să fie unici și se scaldă mulți în aceeași apă rolling on the floor? Într-adevăr, mulți se aruncă acolo de bună voie, dar există și persoane maturate de valul lor.

| Sofer a răspuns:

De când e asta o obligație? laughing când poți trai și singur.

| anonim_4396 explică (pentru Sofer):

Sau fara copii. O profa are 4 doctorate, are barbat, dar nu face copii, ca decat sa-i dea la scoala in asa mizerie de oras si sa o faca de cacao cu ce am zis mai sus, prefera sa nu faca deloc.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu există societate perfectă și e alegerea ta dacă stai cu oameni mediocri și faci ca ei sau o iei pe drumul tău fără să-ți pese ce spune lumea.

| anonim_4396 explică (pentru supadeceapa):

Din acest motiv am pus in ghilimele, mediocrul care s-a luat de mine si m-a tot amenintat o numea "societate perfecta". Totusi e mult sa-l numesti mediocru, poate primitiv.