| StrongHeart a întrebat:

De ce injura romanii asa urat?
Am mai intalnit oameni din alte parti care vorbesc urat, dar parca la noi e altceva.
Te certi cu un american sau c-un englez, se enerveaza iti zice "f.uck you" sau "f.uck off", daca te certi cu spaniolul iti zice un "puta madre, cabron", francezul un "fils de putain". Oarecum acceptabile, desi sunt urate si astea, dar mai poti digera astfel de injuraturi.
Dar pe roman, daca l-ai suparat, primul si primul lucru pe care ti-l transmite e o urare de "bine" la morti. De ce? De unde pasiunea asta necrofilica pentru rudele celor cu care se cearta? De ce nu injura oamenii persoana in cauza si fac referire la familie?
Oamenii cand injura se gandesc vreo secunda la vorbele pe care le spun si ce efect au?

16 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Romanul e original la injuraturi, o zice din inima. Daca superi ardeleanul inveti mult mai multe.

Toata lumea injura, e o forma de a te elibera de emotiile negative, e o forma de impulsivitate, nu poti controla ce zici in momentele de nervi, e o furtuna interioara ce se dezlantuie.

| StrongHeart explică (pentru Drimmero):

Te eliberezi de energiile negative si le transmiti altora sau cum?laughing

| Drimmero a răspuns (pentru StrongHeart):

Conteaza sa scapi de ele ))) nu te mai gandesti cui i le dai. La nervi mai bine te descarci verbal decat sa spargi ceva sau sa fii violent cu cineva, eu unul asa prefer sa ma calmez daca ma enervez, arunc 2 injuraturi si imi revin.

| StrongHeart explică (pentru Drimmero):

Asa e, nu prea poti controla, odata ce ti-ai dat drumul la gura si ai nervii aia de moment de simti ca explodezi, numai lapte si miere iese din vorbe si in rest. Dumnezeu cu mila laughing
Mai bine decat sa spargi vesela din bucatarie sau vreun geam laughing

| Drimmero a răspuns (pentru StrongHeart):

Categoric, mai toata lumea injura dar unora le place sa manance maro facand pe sfintii cand nimeni nu-i usa de biserica. Bine, cand din 4 cuvinte 3 ai injuraturi in vocabular atunci e cam aiurea dar intrebarea ta face parte din alt context.

| Freya1 a răspuns:

Si înjurăturile in limbi străine tot înjurături sunt si tot urat suna daca le traduci.Sa iti faca cineva mama c. urva cred ca e mai urat decat sa iti zică de nu stiu ce mort.Dar nah, nu e ok nici una nici alta.
Asa isi descarca oameni nervi nu ai ce sa faci...

| StrongHeart explică (pentru Freya1):

Pe mine unu nu ma deranjeaza sa zica ca mama e curva pentru ca e frustrarea lui si incearca sa ma atace, dar nu ma afecteaza ca sunt doar vorbe, in schimb cand cineva zice ceva de morti imi e foarte greu sa nu iau asta personal, escaladeaza repede in cu totul altceva cand zice cineva de morti, orice om are o limita cum a zis si Drimmero, sunt oameni care nu ar rani o musca dar daca le atingi coarda sensibila se tranforma in niste fiare, asa suntem noi oamenii, foarte emotivi, punem la suflet vorbele altora.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu mi se pare ca romanii injura mai urat ca alte popoare. Imi zicea un prieten moldovean ca el prefera sa injure in rusa decat in romana fiindca in rusa sunt mult mai dure injuraturile.

In orice caz sa injuri e foarte urat si ar trebui sa ne oprim toti din obiceiul asta de prost gust

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Noi romanii ca si natie suntem corciti avand in vedere cate popoare migratoare si cate s-au intamplat aici in ultimii 1500 de ani.

Crede-ma ca si alte natii sunt la fel ca noi, au conflictele lor.
Peste tot in lume se intampla asta numai ca la noi e mult prea pe fata.

https://www.youtube.com/watch?v=285OKea14Sc&ab_channel=B.U.G.Mafia

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Poate ca strain nu te injura atat de bine americanii sau tot ce ai spus tu acolo, dar intre ei mai mult ca sigur se injura si destul de bine, de exemplu argentinienii au niste injuraturi destul de interesante. Daca vrei sa cauti iti recomand sa o faci in engleza sau spaniola pentru mai multe rezultate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu chiar nu cred ca e o forma de a-ti descarca nervii. Este doar lipsa de educatie. happy Da, cuvantul,, dracul" sa zicem ca e acceptabil, dar alea care incep cu p si f nu. Forme de descarcare a nervilor sunt:
-efort fizic
-exteriorizarea prin artă
-curatenie prin casa
Atunci cand chiar simti o explozie de emotii negative in tine, tragi o gură de aer in piept zi zici:
,, Merită? Merită sa fiu needucat si sa vorbesc asa? Ce castig? Cum imbunatatesc situatia? Ce pot face cu adevarat ca sa imbunatatesc situatia?"
Asa fac eu. Si nu injur niciodata. Eventual pur si simplu inchei discutia sau plec daca vad ca nu pot vorbi cu persoana respectiva. Mai sunt si ăia care cred ca e cool sa injuri. rolling on the floor Nu e, cu timpul o sa-si dea seama.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu are nicio legatura injuratura zisa la nervi cu educatia, nu mai faceti pe mironositii, pana si popii injura, si stii de ce? pentru ca sunt oameni, un om nu poate fi doar intr-o stare anume, are o limita in care este scos din pepeni si reactioneaza, injuratura e o reactie. Esti prea mica si nu stii ce vorbesti acum dar o sa cresti si iti dai seama.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Crede-ma, sunt oameni care chiar nu injura deloc. E ceva ce tine de autocontrol, o capacitate pe care putini oameni o au. Nu am ce sa cresc sa imi dau seama, nu e ca si cum eu nu as stii sa injur. Si am fost foarte multe dati in care chiar nu ma mai puteam controla si recunosc ca am lovit si lucruri. Dar cu timpul mi-am creat o armonie care sa nu-mi permita sa ajung la gesturi de genul, cum ar fi injurat sau lovit obiecte. Deci da, se poate.

| StrongHeart explică (pentru anonim_4396):

Cand sunt singuri si nu e nimeni si dau cu piciorul de mobila sau ii musca o albina, cati sunt aia care nu ar injura? II numeri pe degete

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Faptul ca ai lovit lucruri reprezinta o reactie la nervi la fel ca injuraturile. Faptul ca ai lovit lucruri la nervi ca o reactie inseamna ca nu esti educata? cam aici vreau sa ajung, deci te-ai contrazice singura. Nervii apar din instinct, unii se enerveaza mai repede sau mai greu dar nu exista sa nu te enervezi, iar cand te enervezi ai diverse reactii: lovesti, spargi, darami obiecte, injuri, lucruri care te-ar calma dar sa nu se ajunga la altele din cauza nervilor ca o dai in alte gen sa omori pe cineva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e altceva.ti se pare.