| Cretinul112 a întrebat:

De ce l-a asasinat Carol II pe Codreanu după ce s-a întâlnit cu Hitler? De ce n-a încercat sa aibă relații bune cu Germania nazista? Dacă avea relații mai bune cu Germania nazista, Hitler nu ne-ar fi vândut în 1939 și n-am fi pierdut Ardealul și Cadrilaterul în 1940. Asa, am fi rămas neutri și nu ar fi venit regimul comunist în România. Asta e motivul pentru care sunt împotriva monarhiei.

4 răspunsuri:
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

"De ce l-a asasinat Carol II pe Codreanu după ce s-a întâlnit cu Hitler?"
Nu ți se pare că un fanatic religios antisemit și ultranaționalist ar fi un pericol național? În plus, nici nu se știe sigur de ce au murit Codreanu și ceilalți 13 criminali. Da, Codreanu era un criminal!
"De ce n a încercat sa aibă relații bune cu Germania nazista? "
Iar vorbești fără să știi nimic. Noi furnizam germanilor petrol în anii '30 mai documentează-te!
"Dacă avea relații mai bune cu Germania nazista, Hitler nu ne ar fi vândut în 1939 și n am fi pierdut Ardealul și Cadrilaterul în 1940. "
Hitler voia să aibă spatele acoperit în cazul unui război cu Occidentul. De aia i-a promis lui Stalin Finlanda, Țările Baltice și Basarabia. Și Hitler chiar a făcut ceva pentru România, dacă nu intervenea el, Stalin lua toată Bucovina (care nici măcar nu era prevăzută in Pactul Ribbentrop-Molotov).

| Cretinul112 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

1. Tu te întâlnești cu Hitler ca după să omori principalul politician fascist din România? Serios? Tu crezi ca Hitler ar avea încredere în tine dacă ai face asta?
2. Abia în 1939 am început sa avem relații bune cu germanii. Carol II și a dat seama ca Hitler e pus pe război, de aia a încercat sa aibă relații mai bune cu el. Dar prea târziu, în anii anteriori făcea un.
3. Da, asta voia. Știu bine chestia asta. Dar nu ne ar fi vândut dacă aveam relații mai bune cu germanii. Stalin voia neapărat sa aibă relații ok cu Hitler, nu ar fi distrus relațiile diplomatice cu germanii pentru 50.000 de km.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru Cretinul112):

"Tu te întâlnești cu Hitler ca după să omori principalul politician fascist din România? Serios? Tu crezi ca Hitler ar avea încredere în tine dacă ai face asta?"
Deci pentru tine e mai important să "te pui bine" cu Hitler, căruia nici nu-i prea păsa de Legiune, decât să scapi de 14 criminali care prezentau un pericol la siguranța națională? Și ți-am mai zis: circumstanțele morții lui Codreanu sunt neclare, nu se știe sigur dacă Carol al II-lea l-a asasinat.
"Abia în 1939 am început sa avem relații bune cu germanii. Carol II și a dat seama ca Hitler e pus pe război, de aia a încercat sa aibă relații mai bune cu el. Dar prea târziu, în anii anteriori făcea un."
Făcea ce? Pactul petrolului a fost semnat la 24 martie 1939, cu 5 luni înainte de Pactul Ribentropp-Molotov; de ce era prea târziu? În timpul războiului, Germania chiar era dependentă de petrolul de la Ploiești.
"Da, asta voia. Știu bine chestia asta. Dar nu ne ar fi vândut dacă aveam relații mai bune cu germanii. Stalin voia neapărat sa aibă relații ok cu Hitler, nu ar fi distrus relațiile diplomatice cu germanii pentru 50.000 de km."
Stalin voia demult Basarabia (URSS nici nu recunoștea România Mare). Dacă nu i-o dădea Hitler, făcea scandal. Și când ai de ales între Rusia și România, alegerea nu e destul de clară?
Apoi, ai uitat ceva: dacă dezvoltam relații cu nemții, am fi intrat garantat în război cu ei, iar istoria decurgea la fel. Deci teoria ta pică.
Greșeala lui Carol al II-lea a fost că a pus legionarii și pe Antonescu la putere, dar și aici a făcut-o pentru a-l îmbuna pe Hitler.

| Cretinul112 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

1. Eu sunt de părere ca Carol II l a asasinat. Lui Hitler ii pasa de legiune căci era principala mișcare fascista din România.
2. Da, și Hitler știa ca Carol II făcea acel tratat din disperare, de aceea ne a dat dracu. Nu avea deloc încredere în Carol II.
3. Logic ca o voia. Dar, nu s ar fi certat cu Hitler pentru o fâșie de pământ. Principalul interes pe care-l avea Stalin în acel moment era sa tragă de timp ca să se înarmeze.
4. Tu chiar nu știi sa citești, nu? Dacă aveam relații bune cu nemții (cum au avut ungurii), n am mai fi pierdut Transilvania de Nord, Cadrilaterul, Basarabia și Bucovina de Nord. Deci, am fi putut sa stam neutri. Poate am fi intrat in război pentru a lua Transnistria și Banatul sârbesc. Dar este puțin probabil.